Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Chcę być prezydentem Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 20.04.2021
 
 
– Przez najbliższe dwa, dwa i pół roku będę pracował na tym, by w 2024 r. przejąć stery w Europejskim Towarzystwie Miażdżycowym, czyli zostać jego prezydentem – zapowiada prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS), w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
– Chciałbym być pierwszym prezydentem z Europy Środkowo-Wschodniej. To byłoby dobre podkreślenie ciężkiej pracy ekspertów z Ukrainy, Litwy, w Białorusi, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Bułgarii i wielu innych krajów, która przez lata nie była do końca zauważalna. Jeśli chodzi o nasze badania, pomysły i wiedzę, w niczym nie ustępujemy najlepszym ośrodkom w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych czy Australii i Kanadzie – wyjaśnia prof. Banach.

Profesor zapowiada, że poświęci się również pracy badawczej, którą prowadził jeszcze będąc dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a teraz będzie miał na nią więcej czasu. To będzie m.in. rozwój badań nad szczepionką przeciwko miażdżycy. – Wyniki fazy eksperymentalnej przerosły nasze oczekiwania, co daje nadzieję, że być może kiedyś, jeśli potwierdzą się te wyniki w fazie badań na ludziach, nie będziemy musieli przyjmować leków, tylko się zaszczepimy przeciw miażdżycy – mówi prof. Banach.Przeczytaj także: „Nie żałuję żadnego dnia spędzonego w Matce Polce”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe