Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Co z własnością szpitali?

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 10.09.2020
 
 
Prawo i Sprawiedliwość chce upaństwowić szpitale – czyli odebrać ok. 250 placówek powiatom i kilkudziesięciu marszałkom. Nowym organem założycielskim mieliby być wojewodowie lub minister zdrowia – to jeden z elementów przygotowywanej na jesień ofensywy programowej Zjednoczonej Prawicy.
Szczegóły planu uzgadniane są obecnie w rozmowach między Prawem i Sprawiedliwością, Porozumieniem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry.

„Dziennik Gazeta Prawna” dowiedziała się, że PiS przedstawiło koalicjantom propozycje agendy programowej na tę kadencję. To lista dziesięciu tematów, ale bez ustaw i konkretów – między innymi:
– reforma służby zdrowia, zakładająca „upaństwowienie” szpitali, czyli odebranie ich powiatom,
– zmiany w sądownictwie, które mają na celu głównie przyśpieszenie postępowań,
– zmiany w mediach, a więc dekoncentracja rynku lub działania o podobnych skutkach,
– korekty prawa wyborczego,
– zmiany w ustawie o partiach politycznych polegające na modyfikacji zasad przydzielania subwencji,
– racjonalizacja działania i zatrudnienia w administracji,
– zmiany w ustawie o służbie zagranicznej ułatwiające roszady kadrowe w dyplomacji,
– ochrona zwierząt, czyli uchwalenie ustawy, która wprowadzi zakaz hodowli zwierząt na futra.

Co z ochroną zdrowia? „Dziennik Gazeta Prawna” pisze o „szpitalnych rewolucjach”.

PiS zamierza „upaństwowić” szpitale – czyli odebrać ok. 250 placówek powiatom i kilkudziesięciu marszałkom. Nowym organem założycielskim mieliby być wojewodowie lub minister zdrowia.

– To pomysł na racjonalizację ochrony zdrowia i przekreślenie opcji prywatyzacji placówek. Dziś często, zwłaszcza w dużych miastach, obok siebie funkcjonuje wiele konkurujących ze sobą szpitali. Samorządy nie są przygotowane do zajmowania się służbą zdrowia i sobie z tym nie radzą. Te, które nie odpowiadają za szpitale, są z tego powodu zadowolone – wyjaśnia w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawna” polityk PiS.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe