Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Co zrobić, aby przyspieszyć rozpoznanie choroby Alzheimera?

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 19.09.2020
 
 
Szybka diagnoza i wczesne rozpoczęcie leczenia to szansa na skuteczniejsze spowolnienie rozwoju choroby Alzheimera. – Niestety, w Polsce od zgłoszenia się pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do rozpoznania choroby upływa średnio 24 miesiące – przyznaje prof. dr hab. Maria Barcikowska, kierownik Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych CUN w IMDiK PAN.
Jak przyspieszyć rozpoznanie choroby?

Neurolodzy postulują utworzenie programu badań przesiewowych w kierunku zaburzeń funkcji poznawczych u osób w wieku powyżej 65 lat, który byłby realizowanych przez lekarzy POZ.

– Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej powinni mieć obowiązek prowadzenia takich badań – sugeruje prof. Barcikowska.

O chorobie
Jedną z najczęściej występujących chorób mózgu jest choroba Alzheimera , która polega na zaburzeniu funkcjonowania kory mózgowej. W efekcie dochodzi do upośledzenia lub całkowitej utraty tzw. wyższych czynności korowych, takich jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, mowa i zdolności motoryczne. Choroba ta najczęściej rozwija się po 65 roku życia, częściej u kobiet. Częstotliwość występowania choroby zwiększa się z wiekiem – w grupie wiekowej 65-69 lat choruje 6 proc. populacji, a po osiemdziesiątce – 20 proc.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe