Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Cyfryzacja bałaganu i chaosu ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 19.07.2021
 
 
– Dyrektorzy szpitali potrzebują praktycznych wskazówek – tych w dokumencie w zasadzie nie ma. Dużo miejsca poświęcono elektronizacji, elektronicznej dokumentacji medycznej, e-recepcie, e-skierowaniu, e-rejestracji – ale to efekt końcowy. Zapominano, że jeśli nie uporządkujemy procesów poprzedzających te wymienione, będziemy cyfryzować bałagan i chaos – mówi dr n. ekon. Anna Gawrońska, analizując dokument „Zdrowa przyszłość”.
Anna Gawrońska z Łukasiewicza – Instytutu Logistyki i Magazynowania, oceniając dokument pod tytułem „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021–2027, z perspektywą do 2030 r.” przyznaje, że „zapisano w nim dużo ogólników, a mało konkretów”.

– Zdziwiłam się tym, że trzy czwarte dokumentu to opis stanu obecnego, dzisiejszych problemów opisanych w sposób odpowiedni – to fakt – ale jednak niedotyczących przyszłości. Zdecydowanie mniej uwagi poświęcono wyznaczeniu celów strategicznych, a jeszcze mniej sposobom realizacji tychże – mówi Gawrońska, dodając, że „brakuje informacji o tym, jak rząd chce realizować opisywane zadania”.

Gawrońska ocenia fragmenty o e-zdrowiu i elektronizacji, podkreślając przy tym, że „nic nie wspomniano o upraszczaniu procesów”.

– Dyrektorzy szpitali potrzebują praktycznych wskazówek – tych w dokumencie w zasadzie nie ma. Dużo miejsca poświęcono elektronizacji, elektronicznej dokumentacji medycznej, e-recepcie, e-skierowaniu, wdrożeniu e-rejestracji, ale to efekt końcowy. Zapominano, że jeśli nie uporządkujemy procesów poprzedzających te wymienione, będziemy cyfryzować bałagan i chaos. Chyba nie taki jest cel powstania „Zdrowej przyszłości. Ram strategicznych rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021–2027, z perspektywą do 2030 r.” – mówi dr n. ekon. Anna Gawrońska.

Ekspertka mówi też o sprawach związanych z opieką koordynowaną i problemach z brakiem kadr medycznych.Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 roku”.

Przeczytaj także: „Zdrowa przyszłość – dokument o tym, co rządzący planują w najbliższych dziesięciu latach”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe