Archiwum

Czy Paweł Kikosicki jest odpowiedzialny za aferę z danymi?

Udostępnij:

Paweł Kikosicki opisuje, jak według niego było z upublicznieniem danych lekarza przez byłego ministra zdrowia.

O co chodzi?
3 sierpnia 2023 r. w „Faktach” TVN wyemitowano materiał dotyczący kłopotów z wystawianiem e-recept. Mówiono o braku możliwości przepisania leków przeciwbólowych pacjentom z Poznania. Wypowiedział się lekarz ze stolicy Wielkopolski.

Dzień później skomentował to na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Usłyszeliśmy, że pacjenci po operacjach ortopedycznych w Poznaniu nie dostali przez ostatnie dwa dni recept na leki przeciwbólowe. Sprawdziliśmy. I co? Otrzymywali recepty na wskazane leki – napisał szef resortu.

W drugiej część wpisu minister poinformował, jakie leki przepisał sobie jeden z poznańskich lekarzy.

– Piotr Pisula w „Faktach” TVN powiedział, że „żadnemu pacjentowi nie udało się wystawić takiej recepty”. Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych – stwierdził na Twitterze.

Zachowanie Niedzielskiego skrytykowali lekarze, prawnicy, przedstawiciele opozycji, a także członkowie partii rządzącej.

Niedzielski był (i nadal jest) uparty – nie wyraził ubolewania.

Działał umyślnie.

– Niedzielski usunął z serwisu swoje konto, a wraz z nim oświadczenie, w którym tłumaczył, że ujawnił dane Pisuli, bo chciał bronić dobrego imienia Ministerstwa Zdrowia. Nigdy jednak nie przeprosił za swój postępek, nie przyznał się do błędu i nie wyraził ubolewania.

Mówiło się, że zamieszany w aferę był ówczesny dyrektor Centrum e-Zdrowia Paweł Kikosicki.

Czy Kikosicki był współwinny?
Kikosicki wyjaśnia to na LinkedInie.

Twierdzi, że jako dyrektor nie miał dostępu do żadnych systemów z danymi osobowymi, dlatego też nieprawdziwe są stwierdzenia, jakoby osobiście „grzebał w danych”, „współuczestniczył” lub „był współodpowiedzialny za aferę”. Podkreśla też, że nie otrzymał danych o lekarzu.

Udostęniamy wpis w całości.


Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.