Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy to koniec z e-papierosami? Dyrektywa tytoniowa już w maju

Źródło: Money.pl/MK
Redaktor: Marta Koblańska |Data: 10.12.2015
 
 
Dyrektywa tytoniowa wchodzi w życie 20 maja 2016 roku. Za jej sprawą e-papierosów nie będzie można palić w miejscach publicznych, zabroniona zostanie sprzedaż internetowa wyrobów tytoniowych. Polskie prawo może być jednak jeszcze bardziej restrykcyjne.
Jakie inne przepisy wynikają z dyrektywy Unii Europejskiej? Bruksela zakazuje stosowania małych opakowań w przypadku niektórych wyrobów tytoniowych i ustala minimalne rozmiary ostrzeżeń. Dyrektywa wprowadza zakaz samodzielnego skręcania papierosów o aromacie charakterystycznym - dotyczy to papierosów i tytoniu ciętego. Zakazane będzie także umieszczanie na wyrobach tytoniowych elementów promocyjnych i wprowadzających w błąd.

Jak podaje Money.pl, dodatkowo wdrożony zostanie ogólnounijny system śledzenia ruchu i pochodzenia tytoniu w celu walki z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi. Tylko w Polsce wartość szarej strefy szacuje się na 5 mld zł rocznie.

Parlament Europejski zobowiązuje przemysł tytoniowy do szczegółowego informowania o składnikach w wyrobach tytoniowych. Zakazane mają być m.in. aromaty ulepszając smak popularnych e-papierosów.

Dyrektywa nakazuje także producentom zgłaszanie nowatorskich wyrobów tytoniowych co najmniej pół roku przed wprowadzeniem ich na rynek UE.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe