Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta

Czy zdamy kolejny egzamin z odpowiedzialności?

Źródło: Menedżer Zdrowia/Konstanty Radziwiłł
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 12.10.2021
 
 
– Polska wchodzi ponownie w okres nadzwyczajnych potrzeb medycznych. Wszystko to wymaga szczególnej mobilizacji osób i instytucji odpowiedzialnych za organizację służby zdrowia, zarządzających szpitalami, a także konkretnych lekarzy, pielęgniarek i pozostałych profesjonalistów medycznych – pisze Konstanty Radziwiłł w „Menedżerze Zdrowia”.
Felieton byłego ministra zdrowia i wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła:
– Czwarta fala pandemii COVID-19 jest już faktem. Z dnia na dzień wzrasta nie tylko liczba zakażeń, lecz także chorych wymagających hospitalizacji. W porównaniu z sytuacją sprzed pół roku ciągle jeszcze jest bezpiecznie, jednak już kilkakrotnie zdarzało się, że przebieg pandemii zaskakiwał nagłymi przyspieszeniami, więc dzisiaj wszystkie osoby i instytucje odpowiedzialne za walkę z chorobą zwierają szyki.

Nie ma wątpliwości, że najskuteczniejszym sposobem zwalczania choroby są szczepienia. W Polsce jest już 20 mln osób zaszczepionych, ale nawet taka imponująca liczba nie zapewnia odporności populacyjnej. Dzienna liczba szczepiących się nie przekracza 50 tys. i jest nawet dziesięciokrotnie mniejsza niż w szczytowych dniach wiosny. Wydaje się, że profesjonalną odpowiedzialnością każdego medyka mającego zawodowo kontakt z pacjentem jest przekonywanie go do zaszczepienia się. Dobrą praktyką mogłoby być wprowadzenie zakładowego algorytmu działania w tym zakresie w każdej placówce opieki zdrowotnej.

Do przyjęcia pacjentów muszą być gotowe szpitale tymczasowe. Większość z nich pozostawała w ostatnich miesiącach w stanie uśpienia, a obecnie w ciągu kilkunastu dni powinny rozpocząć przyjmowanie pacjentów. Po różnych doświadczeniach minionego czasu można tylko mieć nadzieję, że tym razem pozyskanie kadry do nich nie będzie tak trudne jak poprzednio.

Naturalnym miejscem przyjmowania chorych będą oczywiście szpitale, które mają już doświadczenie w leczeniu osób z COVID-19. W pierwszej kolejności będą to oddziały chorób zakaźnych, które powinny być stale gotowe do przyjmowania pacjentów zakażonych z różnymi chorobami. Dopiero jeśli liczba chorych wymagających hospitalizacji będzie znacznie wzrastać, kolejne oddziały (głównie te, które w czasie poprzednich fal pandemii opiekowały się pacjentami z COVID-19) będą dołączane do zasobów przeciwpandemicznych. W minionym okresie miały odbyć się w nich szkolenia lekarzy i pielęgniarek w zakresie leczenia chorych na COVID-19, w szczególności tlenoterapii i stosowania sztucznej wentylacji. Wiele szpitali otrzymało wsparcie sprzętowe (respiratory, aparaty do wysokoprzepływowej terapii tlenowej), została w nich zmodernizowana lub rozbudowana instalacja tlenowa umożliwiająca tlenoterapię, respiratoroterapię i leczenie z użyciem ECMO znacznie większej liczby chorych niż przed pandemią.

Polska wchodzi ponownie w okres nadzwyczajnych potrzeb medycznych. Wszystko to wymaga szczególnej mobilizacji osób i instytucji odpowiedzialnych za organizację służby zdrowia, zarządzających szpitalami, a także konkretnych lekarzy, pielęgniarek i pozostałych profesjonalistów medycznych. Czy zdamy kolejny egzamin z odpowiedzialności wobec społeczeństwa?

Tekst opublikowano w „Menedżerze Zdrowia” 7–8/2021. Czasopismo można zamówić na stronie: www.termedia.pl/mz/prenumerata.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe