Wyślij
Udostępnij:
 
 
Władysław Czulak/Agencja Gazeta

Dawid Murawa o chirurgicznej asyście lekarza ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 23.07.2021
 
 
Tagi: Dawid Murawa
Ministerstwo Zdrowia publikuje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie specjalizacji. W dokumencie proponuje się utworzenie nowej dziedziny – chirurgicznej asysty lekarza. Czy to dobre rozwiązanie? Jednoznacznie krytykuje je prof. Dawid Murawa.
Z przepisów wynika, że „w nowej dziedzinie szkolenie specjalizacyjne będą mogli realizować ratownicy medyczni oraz pielęgniarki”. – Chirurgiczny asystent lekarza byłby przygotowany merytorycznie i praktycznie do wykonywania określonych czynności przedoperacyjnych, którymi nie musiałby zajmować się już lekarz – czytamy w projekcie.

Prof. Murawa, kierownik Katedry Chirurgii i Onkologii na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” przyznaje, że „problemem nie jest asystowanie, a zbyt mała liczba dobrze wykształconych operujących samodzielnie chirurgów”. – Konieczne jest zwiększenie liczby lekarzy lub znalezienie sposobu, aby nie wyjeżdżali z kraju, po prostu – podkreśla prof. Murawa, sugerując inne rozwiązanie.

– Być może należałoby prawnie ograniczyć możliwość „ucieczki” młodych specjalistów zaraz po studiach. Nie powinno być to możliwe, jestem temu przeciwny – podkreśla prof. Murawa.Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Przeczytaj także: „Chirurgiczna asysta lekarza”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.