Łukasz Węgrzyn/Agencja Wyborcza.pl

Decentralizacja zdrowia

Udostępnij:
Co zrobić, aby system ochrony zdrowia funkcjonował lepiej? – Należałoby wrócić do systemu regionalnego – mówi Marek Hok, poseł Koalicji Obywatelskiej i lekarz.
– W każdym województwie, w każdym regionie jest nieco inna epidemiologia, demografia, inny zasób kadr medycznych we wszystkich zawodach, inna infrastruktura szpitalna. Powinniśmy dać możliwość, by to regiony decydowały o systemie ochrony zdrowia. W każdym regionie potrzebne są szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze, oddziały rehabilitacyjne, geriatryczne – jednak to, jakie konkretnie oddziały powinny znaleźć się w danym szpitalu, w dużej mierze zależy od demografii i starzejącego się społeczeństwa. Nie w każdym powiecie musi znajdować się szpital, w którym są specjalistyczne oddziały, typu ortopedia, okulistyka, neurologia, neurochirurgia czy kardiologia interwencyjna, a tymczasem w wielu miejscach tak się dzieje – mówi Marek Hok w rozmowie z „Wprost”, podkreślając, że „to dlatego szpitale powiatowe są najbardziej zadłużone”.

– Trzeba zastanowić się nad ich finansowaniem, gdyż większość środków szpitale wydają na wynagrodzenia dla swoich pracowników, a nie na poprawę skuteczności leczenia. Tu jest największy problem – podsumowuje.

Przeczytaj także: „Co, jeśli resort zdrowia przejmie Koalicja Obywatelska?”, „Zdrowie priorytetem państwa” i „Umowa koalicyjna podpisana – co o zdrowiu?”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.