Wyślij
Udostępnij:
 
 
Paweł Małecki/Agencja Wyborcza.pl

Dodatkowe ubezpieczenia dla niezaszczepionych

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 27.01.2022
 
 
Dr hab. n. med. Paweł Skowronek, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, sugeruje, że może warto wprowadzić dodatkowe ubezpieczenia covidowe na leczenie dla osób, które świadomie się nie szczepią, ryzykując tym samym, że przejdą chorobę ciężej niż zaszczepieni.
„Dziennik Gazeta Prawna” pyta dyrektor Skowronek, czy jest za obowiązkiem szczepień dla wszystkich.

Ekspert odpowiada, przedstawiając pewną propozycję.

– Warto się zastanowić, czy nie wprowadzić dodatkowych ubezpieczeń covidowych na leczenie dla osób, które świadomie się nie szczepią, ryzykując, że statystycznie przejdą chorobę ciężej niż zaszczepieni – przyznaje dyrektor Skowronek, dodając, że „zaszczepieni zrobili wszystko, żeby chorować lżej, a jednak chorują, to już nie ich wina”.

Podaje też przykłady innych państw.

– Grecja wprowadziła już odpłatność miesięczną dla niezaszczepionych, a Austria obowiązkowe szczepienia. Statystycznie nieszczepieni chorują o wiele ciężej, ich leczenie jest więc znacznie droższe. To jak z jazdą na nartach czy paleniem papierosów – kiedy bierzemy na siebie takie ryzyko, to wykupujemy ubezpieczenia narciarskie poza standardowym lub płacimy akcyzę. Można na przykład z dzięki pieniądzom z takich ubezpieczeń covidowych stworzyć dodatkowe łóżka szpitalne w strefie medycyny komercyjnej. Tacy pacjenci nie obciążaliby tak mocno NFZ i nie „odbierali” łóżek innym ciężko chorym – podsumowuje.

Przeczytaj także: „Wyższa składka dla niezaszczepionych – propozycja doradcy premiera”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.