Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Dr Tomasz Ozorowski o badaniach przesiewowych

Autor: Krystian Lurka |Data: 01.12.2020
 
 
Rząd zapowiada przeprowadzenie testów przesiewowych przy wykorzystaniu testów antygenowych w trzech województwach na południu Polski – na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce. Dla „Menedżera Zdrowia” komentuje to dr Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w województwie wielkopolskim.
Ekspert krytykuje pomysł rządzących.

– Nie ma sensu, jeśli badania mają być wykonane za pomocą testów antygenowych. Wiarygodności testów antygenowych została potwierdzona u osób z ostrymi objawami infekcji COVID-19. Znaczenie tych testów w innych wskazaniach, w tym badaniach przesiewowych nie została określona. Ministerstwo Zdrowia nie określiło celu wykonywania badań przesiewowych, bez niego trudno odnosić się do wiarygodności dobranych narzędzi. Najbardziej niepokojące jest jednak ryzyko uzyskiwania wyników fałszywie dodatnich przy masowym zlecaniu testów antygenowych w niewłaściwych wskazaniach, o czym ostrzegało niedawno FDA. Jeśli badamy populację bez objawów i niedawnej ekspozycji na SARS-CoV-2, to przy swoistości testów antygenowych na poziomie 98-99 proc., większość wyników dodatnich będziemy uzyskiwać u osób bez zakażenia, co niepotrzebnie skaże je na izolację a rodziny na kwarantannę. W mojej ocenie nie będziemy mogli wyciągnąć konstruktywnych wniosków z tak przeprowadzonych badań przesiewowych – mówi dr Ozorowski.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe