Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas o trzech filarach reform ►

Autor: Iwona Konarska |Data: 15.07.2021
 
 
Zespół powołany przez ministra zdrowia ma przygotować koncepcję zmian dotyczących działania podmiotów POZ, wypracować zmiany w zakresie finansowania świadczeń tam realizowanych i mechanizm kształtowania wysokości stawki kapitacyjnej w odniesieniu do wskaźnika udziału teleporad we wszystkich poradach lekarskich.
Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas mówi o powrocie do źródeł: – Całościowa opieka była kamieniem węgielnym medycyny rodzinnej, takiej, którą tworzyliśmy. Pacjent i jego rodzina powinni być zaopiekowani kompleksowo.

Stwierdzenie to pada w kontekście faktu, że minister zdrowia powołał zespół ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej, którego przewodniczącą została dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

W rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” omawia trzy filary proponowanych reform. Jest to zmiana systemu finansowania, poszerzenie diagnostyki będącej w gestii lekarza rodzinnego i premie za jakość opieki, m.in. za jej kompleksowość i profilaktykę.

W wywiadzie pada również odpowiedź na pytanie, czy aktualne uregulowania dotyczące teleporad są wystarczające.

Rozmawiamy także o stwierdzeniu ministra zdrowia, że chodzi o to, żeby „POZ wzięły odpowiedzialność za pacjenta, a nie zajmowały się chorobami”.Przeczytaj także: „Podstawowa opieka zdrowotna – start zmian”

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.