Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dzieci z nowotworami będą leczone protonami w Centrum Cyklotronowym Bronowice
 
Działy: Aktualności
Centrum Onkologii udało się porozumieć z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Umowa ma być podpisana do 16 lutego.
- W ogłoszonym przez Centrum Onkologii w Krakowie konkursie na prowadzenie protonoterapii u dzieci wziął udział jedynie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu - informuje "Dziennik Polski" i cytuje Roberta Biela, pełniącego obowiązki zastępcy dyrektora ds. zarządzania i finansów CO, który powiedział, że udało się zawrzeć ustne porozumienie i prowadzone są ostatnie formalności.

Obie lecznice uzgodniły już warunki współpracy, a potrzebne dokumenty zostały przesłane do Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, właściciela cyklotronu.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Centrum Onkologii nie może samodzielnie leczyć dzieci w Bronowicach, bo na co dzień nie zatrudnia specjalistów z zakresu pediatrii. W ubiegłym roku to zadanie powierzono prokocimskiej lecznicy. Poprzednia umowa wygasła w grudniu, CO ogłosiło więc kolejny konkurs. Dwukrotnie trzeba było go jednak unieważnić, bo szpitale nie potrafiły dojść do porozumienia - wyjaśnia "Dziennik Polski" i informuje, że za leczenie protonami każdego dorosłego pacjenta NFZ płaci ok. 60 tys. zł, dziecka ok. 70 tys. zł. W tym roku małopolski NFZ chce wydać na ten cel co najmniej 5,5 mln zł, co wystarczy na terapię ok. 90 osób.

Przeczytaj także: "Czy potrzebny jest drugi ośrodek protonoterapii? Rozwadowski krytykuje pomysł i mówi o megalomanii", "Julian Malicki: Drugi ośrodek protonoterapii jest niezbędny" i "Łach o drugim ośrodku protonoterapii, mapach potrzeb, ocenie technologii medycznych i niepewności".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe