Eksperci oceniają prezesa Jacynę

Udostępnij:
Andrzej Jacyna podaje się do dymisji, nie chce prezesować Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Jak jego decyzję komentują eksperci i co sądzą o jego pracy? Cytujemy Grzegorza Ziemniaka, Andrzeja Mądralę, Lidię Gądek i Annę Banaszewską.
Grzegorz Ziemniak, partner w Instytucie Zdrowia i Demokracji:
- Dymisję prezesa Jacyny interpretowałbym jako "ucieczkę do przodu", chęć pokazania się jako zawodnik wagi ciężkiej, który może być brany pod uwagę w różnych konfiguracjach zmian personalnych.

Pozostaje pytanie, jak poradzi sobie z tą sytuacją NFZ? Czy przekształci się na podobieństwo innych niegdyś mocno niezależnych instytucji faktycznie podlegających kontroli Ministerstwa Zdrowia w kolejną instytucję podporządkowaną Miodowej? Czas pokaże, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz to utrzymanie status quo. W rządowym myśleniu o zdrowiu chwilowo, pragmatycznie i przedwyborczo musi wygrać opcja utrzymywania spokoju za wszelką cenę. Wystarczy wszakże taki wynik dowieść do połowy października i... jakoś to system przeżyje.

Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP:
- Dymisja pana Andrzeja Jacyny to duża strata dla systemu ochrony zdrowia. Jako Pracodawcy RP mamy nadzieję, że pan Jacyna będzie nadal aktywnie pracował na rzecz systemu opieki zdrowotnej, a jego dorobek, osiągnięcia, wieloletnie doświadczenie i ogromna wiedza będą wciąż wykorzystywane, aby poprawiać efektywność polskiej opieki zdrowotnej.

Lidia Gądek, wiceminister zdrowia w Gabinecie Cieni PO:
- Dymisja pana Jacyny jest dla systemu ochrony zdrowia niekorzystna. Andrzej Jacyna to człowiek z dużymi kompetencjami, jest stanowczy i, mimo presji politycznej, zawsze starający się zmniejszyć skutki nietrafionych decyzji politycznych. Pan Jacyna jest konkretny, tylko dzięki niemu, dzięki jego determinacji i wiedzy, nie doszło do całkowitej zapaści systemu ochrony zdrowia. Jako jeden z niewielu decydentów w "zdrowiu" potrafi słuchać, analizować wszelkie propozycje i wnioski, również te przedstawiane przez opozycję polityczną.

Mam nieodparte wrażenie, że decyzja o dymisji była desperacką próbą sprzeciwienia się temu, co dzieje się w Polsce w zakresie ochrony zdrowia.

Anna Banaszewska, wspólnik Kancelarii Prawo Gospodarka Zdrowie i członek rady Fundacji Urszuli Jaworskiej:
- Pan Andrzej Jacyna to jeden z najbardziej wyrazistych prezesów Narodowego Funduszu Zdrowia w ogóle. Myśląc o prezesurze pana Jacyny mam przed oczami nie tylko wyzwania z jakimi się musiał zmierzyć, czyli ustawowe i programowe założenia likwidacji NFZ, konieczność wdrożenia dramatycznego pod względem legislacyjnym projektu sieci szpitali i trudne warunki budżetowe, ale i sukcesy jakie odnosił. Należą mu się wielkie podziękowania za okres, w którym kierował NFZ podejmując decyzje odważnie na podstawie wiedzy, doświadczenia, z rozwagą i wielką pokorą.

Prezes Jacyna zawsze słuchał tego, co mówią inni. To świetny strateg i profesjonalista, mistrz wdrażania trudnych projektów.

Mam nadzieję, że wiedza, doświadczenie i strategiczne myślenie, jakie cechuje pana Jacynę będą nadal dobrze wykorzystywane na rzecz poprawy systemu, a w konsekwencji poprawiając sytuację pacjentów.

Wkrótce opublikujemy więcej komentarzy.

Przeczytaj także: "Jacyna podał się do dymisji" i "Jacyna przejdzie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.