Wyślij
Udostępnij:
 
 

Emilewicz: RTR i kryzys lekowy to są dwa, osobne tematy

Autor: Krystian Lurka |Data: 03.08.2019
 
 
Polscy producenci leków przyznają, że wsparcie produkcji w kraju pozwoli w większym stopniu uniezależnić od tych dalekowschodnich rynków i uchronić przez kryzysami lekowymi. - Ale oni też korzystają ze sprowadzanych stamtąd substancji. To pokazuje, że mamy długą drogę do odbudowy sektora farmaceutycznego w Polsce - twierdzi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
- Czy można było jakoś zapobiec kryzysowi lekowemu? Na przykład wprowadzając wcześniej Rozwojowy Tryb Refundacyjny, wspierający firmy farmaceutyczne inwestujące w Polsce - pyta i sugeruje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jadwiga Emilewicz odpowiada, że RTR i kryzys lekowy to są dwa, osobne tematy.

- Źródła obecnych problemów mają związek z rynkiem w Azji, z produkcją substancji podstawowych, z których wytwarza się leki, i od którego to rynku jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni – nasi lokalni producenci zamawiają tam te substancje, sprowadzamy stamtąd też niektóre leki generyczne. Rozwojowy tryb refundacyjny to jest nieco inny temat, nie wiązałabym go z kryzysem Lekowy - mówi Emilewicz.

- Ale Polscy producenci twierdzą, że wsparcie produkcji w kraju pozwoli w większym stopniu uniezależnić od tych dalekowschodnich rynków - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

- Ale oni też korzystają ze sprowadzanych stamtąd substancji. To pokazuje, że mamy długą drogę do odbudowy sektora farmaceutycznego w Polsce. Nawet jakbyśmy wprowadzili RTR dwa lata temu, to nie bylibyśmy teraz w większym stopniu niezależni od rynku w Azji - komentuje Emilewicz.

Raport dotyczący implementacji Rozwojowego Trybu Refundacyjnego
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii publikuje raport na temat implementacji do polskiego porządku prawnego Rozwojowego Trybu Refundacyjnego. RTR ma być wsparcie bezpieczeństwa lekowego kraju oraz badań i rozwoju, zapewnienie długofalowej stabilizacji systemu i zagwarantowanie bezpieczeństwa dla finansów publicznych. Tryb przewiduje przyznanie preferencji refundacyjnych firmom, które otrzymają status Partnera Polskiej Gospodarki nadawany w procesie wielowymiarowej oceny firm przez MPiT.

Beneficjantami RTR mają być grupy kapitałowe. Będą one kwalifikowane do trzech kategorii A,B i C. Zarówno podmioty zagraniczne, jak i krajowe. System scoringowy oparty będzie na miernikach ilościowych będzie co roku typował partnerów, których ocena będzie dotyczyć ostatnich pięciu lat.

RTR zakłada dziesięć zachęt, w tym finansowe – jak premia.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: "Raport końcowy w zakresie rekomendacji implementacji do polskiego porządku prawnego Rozwojowego Trybu Refundacyjnego".

Marcin Czech o tym, dlaczego nie wprowadzono RTR
"Menedżer Zdrowia" w marcu 2019 r. spytał byłego wiceministra Marcina Czecha o Refundacyjny Tryb Rozwojowy.

Pomysł wprowadzenia RTR pojawił się w 2015 roku. Miał stwarzać zachęty dla firm farmaceutycznych do inwestowania w Polsce między innymi w produkcję i rozwój badań nad nowymi terapiami. Do dzisiaj nie wprowadzono takiego wsparcia.

- Początkowo byłem zły, że prace związane z Innowacyjnym Trybem Rozwojowym (wcześniej RTR) postępują tak wolno. W pewnym momencie ambitnie, na gorąco, powiedziałem sobie: „Ja to zrobię, wiem jak. Wezmę obiektywne kryteria, dam parametry, analizę wielokryterialną, stworzę algorytm i taki tryb powstanie”. Później, już na chłodno, mówiłem „Chłopie, ty jesteś w Ministerstwie Zdrowia, ty masz zaangażować się w pracę na tym, co zrobić, żeby było więcej pieniędzy na terapie, a nie kombinować, jak ma funkcjonować gospodarka”. Gdybym pracowałbym w Ministerstwie Rozwoju czy Przedsiębiorczości i Technologii, owszem, mógłbym pracować nad ITR, w Ministerstwie Zdrowia co innego było w zakresie moich kompetencji. Zdecydowano, że ma się tym zajmować Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z bólem serca, ze świadomością celów, jakie miałem do zrealizowania w moim byłym resorcie, wycofałem się z pracy nad RTR czy ITR w zakresie regulacji gospodarczych - powiedział Marcin Czech w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".

Przeczytaj także: "Emilewicz odpowiada na pytanie, kiedy uda się wprowadzić RTR" .

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe