Henryk Skarżyński osobowością roku w ochronie zdrowia

Udostępnij:
Prof. Henryk Skarżyński, Grzegorz Gielerak, Krystyna Kobel-Buys, Małgorzata Bulanda, Jurek Owsiak, Program Pozytywnie Otwarci, Bartosz Kwiatek – to najlepsi z najlepszych, osobowości roku 2012 w polskiej ochronie zdrowia.
Poniżej prezentujemy sylwetki laureatów:

OSOBOWOŚĆ ROKU W OCHRONIE ZDROWIA 2012

Zwycięzca:
PROF. HENRYK SKARŻYŃSKI, Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
Uzasadnienie: Profesor Henryk Skarżyński jest pomysłodawcą, inicjatorem, organizatorem oraz założycielem i dyrektorem uruchomionego w 2012 r. Światowego Centrum Słuchu – pierwszej tego typu placówki w skali międzynarodowej. Powstanie Centrum to efekt systematycznie prowadzonej od lat pracy w kraju i za granicą. To bardzo ważne przedsięwzięcie dla rozwoju nauki i poszukiwania nowych sposobów diagnozowania i leczenia wad zmysłów.

MENEDŻER ROKU W OCHRONIE ZDROWIA 2012-SPZOZ

Zwycięzca:
GRZEGORZ GIELERAK, Dyrektor, Wojskowy Instytut Medyczny, Warszawa
Uzasadnienie: Prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego zasługuje nie tylko na miano „Menedżera Roku” w kategorii SPZOZ, ale i „Pierwszego Szwoleżera Polskiej Ochrony Zdrowia” (ze względu na wojskowe pochodzenie kierowanej przez siebie instytucji). W 2007 roku roczna strata kierowanej prze niego placówki wynosiła 18 mln zł., dziś wynik jest „plus siedem” (konkretnie, 7,5 mln zł. na plusie). Na dodatek: tylko 72 proc. przychodu WIM pochodzi z NFZ – lepszy (czyli niższy). Brakująca mniejszość pochodzi z badań naukowych. Według naszych ocen: WIM to lider w poszukiwaniu uniezależnienia od NFZ, i w dziedzinie badań.

Wyróżnieni:
1. MAŁGORZATA MAJER, Dyrektor, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. Biegańskiego, Łódź
2. ANNA OSŁOWSKA, Dyrektor, ZOZ, Nidzica
3. IRENA PETRYNA, Dyrektor, Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc, Olsztyn

MENEDŻER ROKU W OCHRONIE ZDROWIA 2012-NZOZ

Zwycięzca:
KRYSTYNA KOBEL-BUYS, Dyrektor, Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii Celestyn Mikoszów, Strzelin
Uzasadnienie: Za uruchomienie biznesu, który prócz ratowania funkcji życiowych, ratuje i całą resztę życia. Pani Kobel – Buys właśnie tym się zajęła. W najwyższym stopniu skutecznie, 21 lat temu. Dziś zatrudnia 150 specjalistów, przyjmuje tysiące pacjentów rocznie. Jest specjalistą neurologii dziecięcej. Może dlatego zauważyło to, co my zauważyliśmy dwadzieścia lat później. To jest to, że po skutecznych interwencjach medycznych: polscy pacjenci pozbawieni są rehabilitacji, dalszej opieki, bez której nie ma mowy o powrocie do życia. Jej biznes zaczyna się od przedszkola integracyjnego, a kończy nigdzie: gdzieś w okolicy pomocy nie tylko leczenia, ale i towarzyszenia pacjentom, którzy mają nieuleczalne przypadki zaniku mięśni.
Mówi o sobie: „Podstawą mojej aktywności jest i medycyna, i człowieczeństwo”.


Wyróżnieni:
1. DANUTA CIECIERSKA, Prezes Zarządu, "Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego" Sp. z o.o., Żyrardów
2. WOJCIECH SZAFRAŃSKI, Prezes Zarządu, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera, Kraków
3. RENATA JAŻDŻ-ZALESKA, Dyrektor, Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy-Zdroju,
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

LIDER ROKU 2012 W OCHRONIE ZDROWIA – ZDROWIE PUBLICZNE

Zwycięzca:
MAŁGORZATA BULANDA, Prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych, Rada Ekspertów "Stop Zakażeniom Szpitalnym, Program Promocji Higieny Szpitalnej", Katedra Mikrobiologii, Collegium Medicum UJ, Kraków
Uzasadnienie: Nagroda za zaangażowanie w działania Rady Ekspertów "Stop Zakażeniom Szpitalnym, Program Promocji Higieny Szpitalnej".

Wyróżnieni:
1. KRYSTYNA WIDECKA, past Prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego
2. WOJCIECH WITKIEWICZ, Dyrektor, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Wrocław

LIDER ROKU 2012 W OCHRONIE ZDROWIA – DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNO-SZKOLENIOWA

Zwycięzca:
JUREK OWSIAK, Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować", Warszawa
Uzasadnienie: Nagroda za wdrożenie Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować, którego celem nadrzędnym jest nie tylko nauka dzieci w wieku wczesnoszkolnym czynności ratujących życie, ale także kształtowanie wśród uczniów postaw prospołecznych takich jak przełamywanie barier obojętności wobec potrzeb drugiego człowieka.

Wyróżnieni:
1. MIROSŁAW DŁUŻNIEWSKI, Kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Wewnętrznych, Warszawski Uniwersytet Medyczny
2. ROBERT KĘDER, POLSKA FEDERACJA PACJENTÓW DIALTRANSPLANT, TELEWIZJA POLSKA S.A. (Serial pt. "Operacja Życie")
3. PAWEŁ KRUŚ, Wydawca, Media TV Plus Sp. z o.o., Warszawa
4. KAMPANIA EDUKACYJNA „AUTYZM WPROWADZA ZMYSŁY W BŁĄD”, Fundacja SYNAPSIS

LIDER ROKU 2012 W OCHRONIE ZDROWIA – DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA

Zwycięzca:
PROGRAM POZYTYWNIE OTWARCI, Gilead Sciences Poland
Uzasadnienie: Nagroda za jedną z bardziej kluczowych polskich kampanii informacyjno-edukacyjnych na temat HIV. Program Pozytywnie Otwarci nie ogranicza się jednak wyłącznie do edukacji i poprawy świadomości społeczeństwa polskiego na tematy związane z zakażeniami HIV. Pozytywnie Otwarci to największy obecnie ogólnopolski program charytatywny w obszarze HIV/AIDS.

Wyróżnieni:
1. Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
2. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, którego ambasadorką jest Justyna Kowalczyk
3. Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych

LIDER ROKU 2012 W OCHRONIE ZDROWIA – MEDIA –DZIENNIKARSTWO INFORMACYJNE I EDUKACYJNO-SPOŁECZNE

Zwycięzca:
BARTOSZ KWIATEK, Prowadzący Magazyn "Encyklopedia Zdrowia" Telewizja Polsat News
Uzasadnienie: Nagroda za dziennikarską rzetelność , fachowość i znajomość problemów polskiego systemu opieki zdrowotnej. Na uwagę zasługuje profesjonalizm w przygotowywaniu cotygodniowego magazynu pt. „Encyklopedia Zdrowia”, w którym wspólnie z zaproszonymi ekspertami redaktor omawia problemy zdrowotne Polaków. Ponadto dziennikarz aktywnie współpracuje z organizacjami i stowarzyszeniami pacjentów, bierze udział w licznych konferencjach i debatach poświęconych tej tematyce.

Wyróżnieni:
1. BARBARA KOZBER, Starszy Redaktor, Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy
2. RYSZARD STERCZYŃSKI, Redaktor Naczelny, Żyjmy dłużej
3. HENRYK SZRUBARZ, PR SA Program I - Redakcja Sygnały Dnia


Wręczenie statuetek i dyplomów nastąpi podczas uroczystej Gali 16 stycznia 2013 r. o godz. 16.00 w Zamku Królewskim w Warszawie.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.