Martyna Niećko/Agencja Wyborcza.pl

In vitro dla singielek?

Udostępnij:
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą finansowanie in vitro z budżetu państwa – zrobił to mimo pism kierowanych do niego z episkopatu o weto i haseł, że zwycięża filozofia śmierci. Jak będzie z aborcją? Odpowiada Katarzyna Kotula, minister do spraw równości.
– Dziękowałam prezydentowi Andrzejowi Dudzie za podpis. I słuchałam uważnie tego, co zostało powiedziane w Pałacu Prezydenckim. Pytanie, jak traktować jego słowa o otwarciu na współpracę. Być może jest wola z jego strony, by nie być tubą swojego obozu politycznego. To jego druga, ostatnia kadencja, nastąpiła zmiana rządu. Więc znowu – wyobrażam sobie, że może nie dekryminalizację, ale depenalizację aborcji by podpisał – odpowiada Katarzyna Kotula na pytanie „Dziennika Gazety Prawnej”.

Czy minister do spraw równości będzie chciała umówić się w tej sprawie na rozmowę z prezydentem?

– Tak, bo warto przypomnieć, że zaraz po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Duda miał pomysł, jak złagodzić jego skutek. Przedstawił projekt dopuszczający aborcję w przypadku letalnych, najcięższych wad płodu – mówi.

Czy jest za tym rozwiązaniem?

– Nie, bo to ryzykowna gra, w której prawo wchodzi w kompetencje medycyny. Co to znaczy: najcięższe wady i które mogłyby być przesłanką do przerwania ciąży? W przypadku zespołu Downa, czyli trisomii 21, na świecie mogą pojawić się zarówno osoby względnie dobrze funkcjonujące, jak i niemówiące, bez kontaktu. To zabawa w Boga – wyjaśnia.

Kotula odpowiada też na pytanie, czy in vitro powinno być refundowane z budżetu dla par czy także dla singielek.

– Chciałabym, żeby było dla singielek, ale to się może nie udać – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Do którego roku życia in vitro?

– Chciałabym do 45., ale zobaczymy. Rozmowy trwają – informuje.

Przeczytaj także: „Robert Biedroń skrytykował marszałka”, „In vitro finansowane z budżetu od 1 czerwca” i „Ustawa o in vitro opublikowana”..

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.