Szymon Czerwiński

Jakie nowe terapie od 1 lipca? ►

Udostępnij:

17 czerwca ukaże się nowe obwieszczenie refundacyjne, które będzie obowiązywało od 1 lipca. Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia, zdradził „Menedżerowi Zdrowia”, na jakie nowe terapie mogą liczyć pacjenci i lekarze.

Zbliżamy się do czasu wydania nowego obwieszczenia refundacyjnego, tym razem na lipiec 2024 r. 

Podczas konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy 2024 Mateusz Oczkowski – w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” – podkreślił, że tym razem Departament Polityki Lekowej i Farmacji skupił się na nowelizacji ustawy o refundacji i automatyzacji refundacji.
Mimo to zarówno pacjenci, jak i lekarze czekający na nowe programy lekowe powinni być ustatysfakcjonowani, ponieważ od 1 lipca otrzymają dostęp do kilku znaczących terapii.

– Lipiec będzie poświęcony przede wszystkim wskazaniom leczenia raka gruczołu krokowego, czyli programu lekowego B56. Większość postulatów pacjentów, klinicystów oraz poszczególnych interesariuszy zostanie zaspokojona. Nowe technologie pojawią się także w przypadku terapii hematoonkologicznych – będą to dwie terapie dotyczące chłoniaka grudkowego oraz chłoniaka T-komórkowego – powiedział ekspert.

Im lepsza diagnostyka i profilaktyka, tym więcej pieniędzy na technologie lekowe
Choć Departament Polityki Lekowej i Farmacji nie zajmuje się diagnostyką ani profilaktyką, Mateusz Oczkowski podkreślił, że to właśnie od nich zależy wielkość funduszy, które resort może przeznaczyć na refundację nowych terapii.

 To diagnostyka i profilaktyka dają oszczędności płatnikowi publicznemu. Dzięki temu decydent może podejmować odważniejsze i śmielsze decyzje w zakresie udostępniania coraz nowszych terapii – wskazał.

– Jeśli zatrzymamy pacjenta na wcześniejszym etapie, np. działań profilaktycznych lub badań przesiewowych, zyskujemy niesamowite oszczędności. Dana jednostka chorobowa nie rozwija się, pacjent nie wchodzi w kolejne linie leczenia i nie musi dostawać najnowszych terapii, które powinniśmy poświęcić tym pacjentom, którzy naprawdę ich potrzebują – tłumaczył.

– Do takiego systemu powinniśmy dążyć i w polityce lekowej, i w strategii opiekowania się pacjentem zarówno onkologicznym, jak i nieonkologicznym. Będzie to z korzyścią dla pacjentów i dla systemu – podkreślił Mateusz Oczkowski.

Wypowiedź do obejrzenia poniżej.


Przeczytaj także: „Od 1 lipca większość problemów będzie rozwiązana”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.