Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Kiedy projekty aborcyjne w Sejmie?

Udostępnij:
– Podczas najbliższych obrad Sejmu posłowie mają zająć się projektami dotyczącymi liberalizacji aborcji – poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Taki jest plan
27 lutego podczas konferencji briefingu prasowego marszałek Sejmu był pytany, czy będzie rekomendował, by Sejm na najbliższym posiedzeniu zajął się wszystkimi projektami związanymi z aborcją. Obrady odbędą się od 6 do 8 marca.

– Jest taki plan, natomiast jesteśmy częścią koalicji i jeszcze w tym tygodniu będziemy o tym rozmawiać. Położę na stole moją roboczą propozycję, aby wszystkie projekty dotyczące dopuszczalności aborcji zostały na najbliższym Sejmie przeczytane i żeby została podjęta dalsza decyzja co do prac nad nimi – odpowiedział Hołownia.

– Wcześniej proponował, aby „wyjąć” tematykę aborcyjną z trwającej właśnie kampanii oraz zająć się tymi projektami na pierwszym kwietniowym posiedzeniu Sejmu – od 10 do 12 kwietnia – i skierować je wówczas do komisji nadzwyczajnej – podkreślił.

– Lewica miała w tej sprawie inne zdanie, formułując je w dość konfrontacyjny sposób – ocenił Hołownia, nawiązując do wypowiedzi wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego, który mówił niedawno, że liderzy Trzeciej Drogi – Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz – „blokują” procedowanie projektów dotyczących liberalizacji przepisów aborcyjnych – dodał, przyznając, że weźmie to pod uwagę.

– Musimy zmierzyć się z tym tematem i musimy go uczciwie na stole położyć. A zatem przedstawię liderom w tym tygodniu taki pomysł i takie rozwiązanie – jeżeli zdecydują, że jednak chcemy to zrobić w tym starym sznycie i zająć się spokojnie, już po ferworze wyborczej walki, tą bardzo ważną sprawą – i wtedy będziemy się zastanawiać – powiedział.

W pierwszej dekadzie marca
– Na razie moja propozycja jest taka – róbmy to na najbliższym posiedzeniu Sejmu, skoro nie jesteśmy w stanie umówić się na inne wspólne działanie. Wszystkie te projekty wtedy powinny być, w mojej ocenie, czytane na sali plenarnej – mówił marszałek.

Szymon Hołownia pytany, czy osobiście będzie głosował za odrzuceniem w pierwszym czytaniu któregoś ze złożonych projektów dotyczących aborcji, zaznaczył, że jest za tym, aby wszystkie projekty znalazły się w drugim czytaniu.

Projekty, projekty
Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie aborcji, który odwraca wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Politycy zapowiedzieli też wniosek dotyczący referendum w tej sprawie. Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji, który zakłada, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

W listopadzie 2023 r. Lewica złożyła dwa projekty w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.