iStock

Koniec z e-papierosami dla nieletnich

Udostępnij:

W konsultacjach publicznych jest projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, z którym zakazuje się sprzedaży e-papierosów niepełnoletni, bez względu na to, czy produkty mają w swoim składzie nikotynę.

Projektodawcy podkreślają, że nowelizacja ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tzw. ustawy tytoniowej), jest konieczna ze względu na pilną potrzebę ograniczenia zjawiska używania papierosów elektronicznych przez ludzi młodych.

– Wyroby te stanowią wyraźne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności młodego pokolenia i osób niepalących, co powoduje konieczność wprowadzenia zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów i pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to czy dany produkt posiada lub nie posiada w swoim składzie nikotyny – czytamy w uzasadnienie.

Zapisy projektu spowodują wprowadzenie zakazu ich sprzedaży, a także ograniczenie miejsc, gdzie będzie możliwe ich używanie – podobnie jak w przypadku elektronicznych papierosów z płynem zawierającym nikotynę, a także zakaz reklamy i promocji oraz sprzedaży w automatach i na odległość (w tym przez internet) oraz wprowadzenie zakazu.

Ustawa za zaczął obowiązywać po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia.

Udostępniamy projekt w całości.Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: dep-zp@mz.gov.pl – do czternasty dni od otrzymania pisma w sprawie dokumentu.

Przeczytaj także: „Śmiertelnie niebezpieczne e-papierosy”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.