Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta

Krzysztof Pyrć: W Polsce coraz częściej dochodzi do zakażeń wariantem delta

Źródło: PAP
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 22.06.2021
 
 
– Ale wciąż ta mutacja nie jest dominująca – podkreśla wirusolog, członek Rady Medycznej przy premierze prof. Krzysztof Pyrć.
Prof. Pyrć w rozmowie z Polską Agencją Prasową informuje, że pierwsze przypadki wariantu delta w Polsce odnotowano pod koniec kwietnia 2021 r. – Teraz widzimy, że pojawia się ich coraz więcej, ale i tak na razie jest to wariant mniejszościowy – to kilka procent w poszczególnych województwach, a w skali kraju jeszcze mniej – wskazuje ekspert, zaznaczając jednocześnie, że „porównując sytuację do tych w innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, można się spodziewać przyrostu odsetka tego wariantu w Polsce”.

Ekspert przestrzega jednak przed paniką.

– Informacja o tym, że jest więcej przypadków zakażenia wariantem delta, jest ważna z punktu widzenia epidemiologii i planowania działań, ale z perspektywy zwykłego człowieka należy jedynie przestrzegać obecnych środków zapobiegawczych, szczepić się i pamiętać, że epidemia się jeszcze nie skończyła – podkreśla. Zaprzecza, by wariant delta charakteryzował się innymi objawami niż dotychczas występujące. – Spektrum objawów, które ma COVID-19, to od zakażenia bezobjawowego po śmiertelną, wielonarządową chorobę. Mówienie o jakichkolwiek różnicach w objawach między wariantami może być mylące – ocenia profesor.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe