Wyślij
Udostępnij:
 
 
Kustosz: Prewencja poprawi rokowania pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi
Źródło: Krystian Lurka
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 13.12.2018
 
 
Choroby układu krążenia są obecnie jednym z największych zagrożeń dla życia Polek i Polaków. - Konieczne jest pilne, systemowe działanie prewencyjne oraz edukacja i wsparcie pacjentów, które pomogą wdrożyć odpowiednie rozwiązania i polepszyć sytuację pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi w Polsce – podkreślił Marek Kustosz z Koalicji "Serce dla kardiologii" i Instytutu Człowieka Świadomego.
Marek Kustosz, podczas ósmego Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, przyznał, że działania organizacji pacjenckich i wszelkich podmiotów na rzecz niewydolności serca muszą odnajdywać swoje odzwierciedlenie w kreowanej przez rząd polityce zdrowotnej.

– W ciągu ostatnich 25 lat dokonał się przełom w kwestii oczekiwanej długości życia w Polsce, która zwiększyła się średnio o około siedem lat. Zgodnie z danymi OECD urodzony w 2016 r. statystyczny Polak będzie żył około 78 lat. Średnia dla mężczyzn wynosi około 74 lata, dla kobiet 82 - przytoczył dane. I stwierdził: - Musimy odpowiedzieć na pytanie, jak długo żyjemy w zdrowiu.

- W przypadku mężczyzn jest to 60 lat, w przypadku kobiet 63 lata, gdy statystyczny Szwed żyje w zdrowiu około 74 lata. Z racji tego, że zaburzenia rytmu serca to schorzenia, których częstotliwość występowania wzrasta wraz z wiekiem, musimy być przygotowani na wzrost liczby osób, które będą cierpiały na zaburzenia rytmu. Według map potrzeb zdrowotnych zaburzenia rytmu diagnozowane są u około 150 tysięcy Polaków rocznie, a do 2030 r. liczba ta może wzrosnąć o około 30 proc. – powiedział.

Przyznał, że dziś mamy do czynienia z epidemią niewydolności serca. - Dlatego też musimy podjąć działania zmierzające do zmniejszenia skali zachorowalności i liczby hospitalizacji. Prewencja i innowacyjne leczenie to elementy, które mogą poprawić rokowanie pacjentów chorych na niewydolność serca - podsumował ekspert.

Marek Kustosz podziękował profesorowi Maciejowi Banachowi za zaproszenie pacjentów do dyskusji podczas ósmego Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

Rozmowa z Markiem Kustoszem do obejrzenia poniżej:
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe