Archiwum

Lek na poszukiwanie lekarzy

Udostępnij:

ZnanyLekarz, z którego korzysta w Polsce 60 tys. lekarzy – znany globalnie w 13 krajach świata jako Docplanner – uruchomił w kwietniu Polsce kolejną platformę pod nazwą HireDoc.pl. W ciągu dwóch miesięcy funkcjonowania portal pozyskał niemal 2 tys. ofert pracy. O tym, czym jest HireDoc.pl, na jakie potrzeby pracodawców i poszukujących pracy lekarzy odpowiada, rozmawiamy z Michałem Pękałą, VP Growth w grupie Docplanner.

Skąd pomysł na portal HireDoc.pl? Mamy w Polsce kilka sprofilowanych, mocno ugruntowanych na tym rynku portali dla oferujących stanowiska pracy i dla poszukujących zatrudnienia. Nie spełniają one oczekiwań środowiska medycznego?
– Dokładnie tak jest. Portal powstał, podobnie jak ZnanyLekarz w odpowiedzi na realne zapotrzebowanie. Nie jest to bezpośrednio nasz pomysł, ale naszych klientów, pracodawców z branży medycznej, korzystających z portalu ZnanyLekarz, którzy próbowali nas do tego przekonać już od dłuższego czasu. Zgłaszali nam, że proces szukania pracowników – lekarzy i specjalistów – jest bardzo trudny, kosztuje dużo wysiłku i często skazany jest na niepowodzenie.

Rozmawialiśmy bardzo dużo z lekarzami, którzy z nami współpracują, i w pełni potwierdziliśmy istnienie tego problemu także z perspektywy tej drugiej strony. Lekarze generalnie nie znają portali branżowych związanych z rynkiem pracy. Są co prawda poświęcone temu sekcje na forach branżowych czy grupy w mediach społecznościowych, jednak pojawia się tam tyle propozycji, bez możliwości szczegółowego przeszukiwania ofert, że korzystanie z nich jest bardzo trudne, zupełnie nieintuicyjne i trzeba mieć szczęście, aby coś odpowiedniego znaleźć.

Patrząc na rynek poszukiwania pracy, nie sposób nie zauważyć, że w ciągu ostatnich lat przeszedł on ogromną metamorfozę. Mamy takie miejsca jak na przykład portal Pracuj.pl, gdzie ofert jest naprawdę dużo. Są miejsca, na przykład LinkedIn, gdzie można dowiedzieć się wiele na temat pracodawcy, są też miejsca, które pokazują widełki płacowe dla określonych stanowisk, czy takie portale jak Glassdoor, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami z procesu rekrutacji. Jednak po naszej analizie rynku pracy dla branży medycznej wyłonił się obraz, który nijak nie przystaje do obecnych cyfrowych możliwości. Świat ofert pracy dla lekarzy i profesjonalistów z zakresu ochrony zdrowia zatrzymał się w miejscu kilka lat temu. Okazuje się, że najpopularniejszą metodą poszukiwania pracy przez lekarzy jest w dalszym ciągu ta oparta na bezpośrednich poleceniach i rekomendacjach. Łatwo sobie wyobrazić, że nie jest to ani efektywne dla pracodawców, ani komfortowe dla osób szukających pracy rozwiązanie.

Dlatego uruchomiliśmy portal HireDoc.pl – narzędzie, które pozwoli zarówno pracodawcom, jak i zapracowanym lekarzom oszczędzić dużo czasu, oraz sprawia, że proces poszukiwania pracownika czy pracodawcy staje się szybki, nieskomplikowany i, przede wszystkim, skuteczny. Można powiedzieć, że chcemy wyposażyć lekarzy w odpowiednie cyfrowe narzędzia, łatwe i intuicyjne w obsłudze, dopasowane do potrzeb sektora medycznego.

Dzisiaj placówki medyczne poszukujące pracowników przede wszystkim ogłaszają się na swoich stronach internetowych. To nie jest wystarczające narzędzie dla pracodawców i poszukujących pracy lekarzy?
– Jeżeli ktoś poszukuje pracy w konkretnym miejscu to, oczywiście, jest to dobra metoda. Jeśli jednak ktoś szuka pracy w swojej specjalizacji, oczekuje konkretnych warunków związanych z lokalizacją, formą zatrudnienia czy poziomem wynagrodzenia, to przeglądanie setek, a nawet tysięcy stron internetowych placówek medycznych z ogłoszeniami jest po prostu niemożliwe. Dlatego na HireDoc.pl wszystkie te informacje agregujemy w jednym miejscu i umożliwiamy ich filtrowanie w zależności od wymagań i potrzeb. HireDoc.pl to po prostu wygodne i intuicyjne w użytkowaniu narzędzie.

Czy HireDoc.pl jest skierowany tylko do lekarzy, lekarzy specjalistów? Niezwykle dynamiczny jest także na przykład rynek pracy pielęgniarek. Czy to będzie również instrument dla nich? Co z innymi zawodami medycznymi?
– Formuła portalu, którą przyjęliśmy, jest dość elastyczna. Na razie skupiamy się przede wszystkim na lekarzach i specjalistach wykonujących zawody medyczne oraz okołomedyczne, którzy mogą także mieć swoje profile na ZnanyLekarz. Mówimy więc zarówno o lekarzach i lekarzach dentystach, jak i o dietetykach, psychologach, fizjoterapeutach. Na początku chcemy przede wszystkim dobrze zrozumieć świat poszukiwania pracy w branży medycznej i sprawić, aby HireDoc.pl działał sprawnie, szybko i dobrze. Z czasem na pewno sprawdzimy, czy nasze rozwiązanie będzie adekwatne także dla innych zawodów. Być może rozszerzymy ofertę także o pielęgniarki i pielęgniarzy.

Co dzięki platformie HireDoc.pl zyskają pracodawcy, a co poszukujący interesującego ich zatrudnienia? Obsługa platformy jest skomplikowana?
– Zacznijmy od perspektywy pracodawcy: wchodząc na stronę HireDoc.pl, można wypełnić bardzo krótki formularz, który zawiera najważniejsze elementy oferty pracy, takie jak: specjalizacja, forma zatrudnienia, widełki wynagrodzenia. Aby maksymalnie uprościć obsługę, dodaliśmy funkcję automatycznie formatującą ogłoszenie, tak by pracodawca nie musiał martwić się o formatowanie czy układ treści. Za pomocą jednego kliknięcia powstaje przejrzyste, gotowe do publikacji ogłoszenie, które dociera do wyselekcjonowanej grupy docelowej! Co ważne: oferty tych placówek, które mają swoje profile na portalu ZnanyLekarz, są automatycznie uzupełniane informacjami, jakie tam się znajdują – od opisu placówki i wykorzystywanego w niej sprzętu, aż po lokalizację, zdjęcia oraz inne oferty pracy u tego pracodawcy. To wszystko automatycznie się zaciąga do ogłoszenia.

Dla lekarzy HireDoc.pl to miejsce, gdzie mogą szybko przejrzeć dużą liczbę ogłoszeń ułożonych w przejrzysty sposób: z czytelną informacją o warunkach pracy i oferowanym wynagrodzeniu. Proste filtry pozwalają sprawnie wyszukiwać oraz porównywać oferty. Transparentne zasady i wymóg publikacji wynagrodzenia pozwala zorientować się w aktualnych trendach i widełkach adekwatnych dla danej specjalizacji w wybranym mieście.

Dodatkowo niedługo udostępnimy bardzo prosty, intuicyjny system pozwalający lekarzom zaaplikować na wybraną ofertę pracy w 30 sekund! Wystarczy wpisać swoje nazwisko i wtedy automatycznie z portalu ZnanyLekarz przekazywane są dane aplikującego do placówki medycznej. Pozostaje jedynie zostawić w formularzu swoje dane kontaktowe. Taka aplikacja przesyłana jest do placówki, która może przejrzeć profile aplikujących kandydatów i wybrać najlepszą osobę.

To, o czym pan mówi, dotyczy lekarzy, którzy funkcjonują w społeczności ZnanyLekarz. Co z tymi, którzy nie mają tam swojego profilu?
– Dla specjalistów, którzy nie mają profilu na ZnanyLekarz, proces wygląda podobnie, choć czas wypełnienia formularza będzie nieco dłuższy. W odpowiednie okienko należy wkleić swój życiorys i podać istotne informacje, które pomogą w zatrudnieniu. Jest to jednak o wiele prostsze niż wysłanie zgłoszenia drogą e-mailową. Pamiętajmy jednak, że profil na ZnanyLekarz ma już ponad 100 tys. osób, a kilkadziesiąt tysięcy z nich regularnie korzysta z oferowanych przez portal narzędzi.

Istotnym pytaniem zarówno dla pracodawców, jak i poszukujących pracy jest pytanie, ile to będzie kosztować? Dzisiaj, kiedy aplikacja jest w fazie rozruchu, portal jest darmowy, ale nie żyjemy w altruistycznym świecie. Jak w przyszłości będzie monetyzowany ten pomysł?
– Na to pytanie nie znam jeszcze odpowiedzi. Obecnie korzystanie z platformy HireDoc.pl jest darmowe. Jesteśmy ciągle na wstępnym etapie jej rozwoju, uczymy się tego rynku i uznaliśmy, że będzie to fair wobec naszych użytkowników, żeby na razie nie płacili za tę usługę.

W przyszłości będzie ona płatna, ale musimy się dowiedzieć, komu to rozwiązanie przynosi największe korzyści i jak najlepiej wycenić dostarczaną przez nas wartość. Z dużym prawdopodobieństwem można przewidywać, że w przyszłości to podmioty poszukujące pracowników będą ponosiły koszty związane z publikacją ofert pracy. To po ich stronie pojawia się dziś największy problem, jaki my pomagamy rozwiązać: jak dotrzeć z ofertą do najlepszych osób.

Problemy kadrowe na rynku lekarzy, specjalistów, pielęgniarek to nie tylko problem Polski. W większym czy mniejszym stopniu jest to problem globalny. ZnanyLekarz i – poza naszymi granicami – Docplanner mają ugruntowaną pozycję w trzynastu krajach. Planujecie również tam zaoferować usługi platformy?
– Serwis obecnie dostępny jest tylko w Polsce. Na początek wybraliśmy nasz kraj jako punkt startu z kilku powodów. Po pierwsze to jest nasz rodzimy rynek, ZnanyLekarz ma tu mocną, ugruntowaną pozycję, mamy też bardzo dobrą komunikację z lekarzami oraz z placówkami medycznymi. Inne kraje na razie nas obserwują i uczą się na naszych doświadczeniach. Gdy platforma rozwinie się w Polsce, najprawdopodobniej będziemy ten pomysł realizować na pozostałych rynkach.

Portal ruszył w kwietniu. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy funkcjonowania zebrał niemal 2 tys. ofert pracy z całej Polski, i to zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych. To pokazuje, jak ogromne jest zapotrzebowanie na taką usługę. Jak szacujecie potencjał medycznego rynku pracy w Polsce i poza jej granicami?
– Rzeczywiście, w naszej ocenie potencjał portalu HireDoc.pl jest ogromny. Bardzo szybko pojawiły się na nim ogłoszenia, zarówno od dużych sieci medycznych, jak i małych praktyk poszukujących współpracownika. Mamy na przykład ogłoszenie aresztu śledczego w Poznaniu, który szuka internisty, czy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach poszukującego pracownika. Przekrój świadczeniodawców szukających osób do zatrudnienia jest bardzo różnorodny. Wiemy, że menedżerowie placówek widzą w HireDoc.pl realną szansę na znalezienie odpowiedniego specjalisty.

Wierzę, że to także efekt wieloletniej dobrej współpracy i relacji budowanych w ramach portalu ZnanyLekarz. Działamy na polskim rynku już ponad dziesięć lat i konsekwentnie dostarczamy rozwiązania, które wspierają prowadzenie biznesu w branży medycznej. Jednocześnie korzystanie z HireDoc.pl nie jest uzależnione od tego, czy jest się aktywnym w serwisie ZnanyLekarz. Chcemy, by każdy lekarz czy menedżer placówki medycznej mógł z niego skorzystać i rozwiązać swoje problemy kadrowe.

Niewątpliwym atutem HireDoc.pl jest to, że pomagamy w bezpośrednim dotarciu do wyjątkowej grupy odbiorców, jaką są lekarze. To jest ogromna wartość. Wiem, że duże sieci medyczne potrafią wypłacać bonusy – często liczone w tysiącach złotych za polecenie specjalistów do pracy. To tylko pokazuje, jak ogromne jest zapotrzebowanie na pracowników i jak konieczna jest wyspecjalizowana przestrzeń łącząca pracodawców i pracowników w branży medycznej.

Na koniec chcę jeszcze raz podkreślić – na razie jesteśmy we wstępnej fazie rozwoju projektu HireDoc.pl. Nieustannie się uczymy. Portal powstał w bliskiej współpracy z lekarzami i menedżerami placówek i liczymy na to, że także na kolejnych etapach rozwoju będzie to rozwiązanie tworzone wspólnie z użytkownikami serwisu, tak aby jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby. 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.