Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Lekarze oburzeni postawą prezydenta, który sprzeciwia się szczepieniom obowiązkowym

Źródło: NRL
Autor: Monika Stelmach |Data: 08.07.2020
 
 
Podczas debaty wyborczej Andrzej Duda powiedział, że nie popiera obowiązkowych szczepień ochronnych oraz szczycił się tym, że nigdy nie zaszczepił się na grypę. – Z oburzeniem przyjmujemy słowa prezydenta. Takimi wypowiedziami podważa autorytet i zaufanie społeczne do kadry medycznej oraz naraża zdrowie pacjentów – napisała w oświadczeniu Naczelna Rada Lekarska.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wydał oświadczenie, które odnosi się do słów Andrzeja Dudy. Prezydent podczas wystąpienia wyborczego stwierdził, że nigdy się nie zaszczepił się na grypę i nie chcę się szczepić.

– Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo, kto chce – jeśli będzie szczepionka – niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to nie, to jest jego osobista decyzja – przyznał Andrzej Duda. Dodał, że lek lub szczepionka na koronawirusa w pierwszej kolejności powinny być dostępne dla seniorów. – Są grupą największego ryzyka, preparaty powinny być dostępne nieodpłatnie – podkreśla.

NRL w swoim piśmie podkreśliła, że z oburzeniem przyjmuje słowa prezydenta w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych oraz szczepień przeciwko grypie, które padły podczas prezydenckiej debaty wyborczej w 6 lipca 2020 r. w Telewizji Polskiej.

– Wypowiedź ta zdaje się kwestionować wieloletni dorobek nauk medycznych w zakresie szczepień ochronnych. Środowisko lekarskie nieustannie edukuje społeczeństwo i przekonuje do bezpieczeństwa szczepień a także ich ogromnej wartości prozdrowotnej i uznaje za szkodliwe społecznie wszelkie wypowiedzi, które głoszą nieprawdziwe oraz niepoparte badaniami stwierdzenia na temat szczepień. Takimi wypowiedziami dla doraźnych celów kampanii wyborczej Prezydent RP podważa autorytet oraz zaufanie pacjentów do kadry medycznej oraz naraża pacjentów na ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Prezydent powinien być przykładem odpowiedzialnych postępowań prozdrowotnych. Osoby pełniące ważne funkcje publiczne powinny zawsze mieć świadomość, że promowane przez nich postawy i wygłaszane twierdzenia mają znaczący wpływ na zachowania zdrowotne wielu obywateli. Słowa Andrzeja Dudy podważające sens szczepień obowiązkowych i szczepień przeciwko grypie mogą skutkować wzrostem odsetka osób niezaszczepionych – stwierdza w swoim piśmie NRL.

– Środowisko lekarskie, w takich chwilach, ma poczucie lekceważenia naszej ciężkiej pracy w walce o zdrowie i życie pacjentów. Apelujemy do prezydenta o niezwłoczne sprostowanie swojej wypowiedzi a także wzięcie odpowiedzialności za słowa, które w zakresie zdrowia publicznego przekazuje pan publicznie – kończy oświadczenie prezydium NRL.

Przeczytaj także: „Andrzej Duda: Nie jestem zwolennikiem szczepień obowiązkowych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe