Wyślij
Udostępnij:
 
 

Leki niezależne od lokalizacji narządowej – przyszłość onkologii?

Autor: Jakub Moryc |Data: 30.06.2021
 
 
Zapraszamy do obejrzenia webinaru z cyklu „Jeden lek, wiele wskazań i rozwiązań”. Eksperci omawiali możliwości zastosowania entrektynibu – w tym dostępność diagnostyki oraz zasadność stosowania i refundacji.
W spotkaniu wzięli udział: prof. Dariusz M. Kowalski (prezes Polskiej Grupy Raka Płuca), prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, prof. Iwona Ługowska, prof. Marek Dedecjus oraz dr Magdalena Knetki-Wróblewska. Omówiono zastosowanie entrektynibu między innymi w raku płuca, mięsakach tkanek miękkich, nowotworach ślinianek i tarczycy. Dużą część spotkania zajęły tematy dotyczące diagnostyki molekularnej.
– Oznaczanie fuzji NTRK może być powszechne. Wszystko zależy od tego, na ile szeroko i umiejętnie będziemy stosowali sekwencjonowanie nowych generacji. Tym bardziej, że koszt sekwencjonowania nowych generacji jest prawie niezależny od tego, ile nowych „targetów” dodamy. Trzeba więc iść w kierunku racjonalnej diagnostyki i skutecznego leczenia pacjentów – stwierdziła prof. Chorostowska-Wynimko. – Możliwości, jeśli chodzi o diagnostykę molekularną, w Polsce już są, a jeśli poprawimy jeszcze jej organizację i refundację, to świadomość i chęci lekarzy wzrosną również – dodała.

Podczas dyskusji poruszono też kwestie dotyczące zasad refundacji. Wszyscy prelegenci zgodzili się, że skoro entrektynib znajdował się na liście AOTMiT – terapii o wysokim stopniu innowacyjności, to powinien być finansowany w Polsce.

– Jest genialną rzeczą, że potrafimy tak precyzyjnie zdefiniować szlak mutacyjny, który doprowadził do powstania komórek nowotworowych, i stosować tak precyzyjne leczenie. W tym kierunku idzie przyszłość onkologii. Entrektynib jest podawany doustnie i dość dobrze tolerowany. Terapia jest stosunkowo prosta, a w przypadku działań niepożądanych znane są odpowiednie algorytmy postępowań – powiedział prof. Dariusz M. Kowalski. Dodał także, że jeżeli nie będziemy refundować leczenia dla tak niskiego odsetka chorych, to powstaje pytanie, co z populacjami pacjentów kilkukrotnie większymi.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.