123RF

Lista najlepszych porodówek

Udostępnij:

Publikujemy listę stu szpitali, w których urodziło się najwięcej dzieci – numer jeden to Centrum Medyczne Żelazna w Warszawie z 5463 porodami. Sukces szpitala komentuje w „Menedżerze Zdrowia” dr hab. n. med. i n. o zdr., położna Grażyna Bączek, dyrektor do spraw położnych i pielęgniarek.

Przy niewielkiej liczbie odbieranych porodów pacjentki mogą przestać czuć się bezpiecznie. Personel medyczny bez odpowiedniego doświadczenia nie zagwarantuje pomocy na oczekiwanym, nawet średnim poziomie. Poza tym w podmiotach z małą liczbą porodów odbywają się przede wszystkim te fizjologiczne, a przez to pracownicy mają mniejszą praktykę w przyjmowaniu trudnych i skomplikowanych. W skrócie – im więcej, tym lepiej.

Gdzie najczęściej rodziły Polki?
Analizując dane Narodowego Funduszu Zdrowia, zawierające zestawienie wszystkich lecznic, mających kontrakt z płatnikiem na świadczenia porodowe, stworzyliśmy listę stu szpitali, w których w 2023 r. przyjęto najwięcej porodów.

Numer jeden to Centrum Medyczne Żelazna w Warszawie, znany jako Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, w którym przyjęto w 2023 r. 5463 porody, czyli średnio 15 dziennie.

Na zaufanie kobiet pracowaliśmy przez lata
Dr hab. n. med. i n. o zdr., położna Grażyna Bączek, dyrektor do spraw położnych i pielęgniarek Centrum Medycznego Żelazna w Warszawie, podkreśla, że „lecznicę wyróżnia humanistyczne podejście do organizacji pracy w oddziałach położniczych i w sali porodowej”.

– Postawiliśmy na kompetencje miękkie i szkolenia dla naszej kadry, całościową strategię firmy i na zespół, w którym wiodącą rolę odgrywa rodząca, objęta kompleksową opieką przez położną, wspieraną w razie potrzeby przez cały zespół specjalistów – lekarzy położników, lekarzy neonatologów, lekarzy anestezjologów, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów i innych – wyjaśnia ekspertka.

– Zastanawiałam się, co stoi za naszym sukcesem, i doszłam do wniosku, że nie ma jednej odpowiedzi. Po pierwsze, opieka ginekologiczno-położnicza w naszej lecznicy, w takim kształcie, jaki jest obecnie, została wprowadzona przy Żelaznej przed 30 laty. Po drugie, byliśmy pierwszą lecznicą w Polsce, w której wprowadzono porody rodzinne, zwane wówczas ekologicznymi. Postawiliśmy na wspieranie fizjologii porodu i unikanie medykalizacji. Po trzecie, filozofia naszej pracy, czyli otwartość na kobietę, umiejętność słuchania, respektowanie jej praw i potrzeb, w tym osób towarzyszących – tłumaczy dr Bączek.

– Co ważne, w porodzie fizjologicznym najważniejsza, obok kobiety, jest położna – odpowiedzialna ze przebieg porodu i rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości. Ta ważna pozycja położnych to również wyraz filozofii zarządzania naszego dyrektora i prezesa zarządu spółki, dr. n. med. Wojciecha Puzyny – zaznacza.

Dyrektor do spraw położnych i pielęgniarek zwraca również uwagę, że „szpital wyraźnie stawia na szacunek zarówno do pacjentek, jak i całego zespołu terapeutycznego, gdzie ramię w ramię pracują położna, pielęgniarka, lekarz ginekolog położnik, neonatolog, anestezjolog, psychologowie, fizjoterapeuci, panie sanitariuszki oraz personel administracyjny i pomocniczy”.

To położna odpowiada za poród fizjologiczny
Dyrektor Bączek podkreśla również, że „twarda medycyna jest potrzebna zawsze wtedy, kiedy człowiek ma kliniczny problem, natomiast w położnictwie zachodzi zupełnie inny proces”.

– W tym przypadku mamy do czynienia z kobietą bardzo przeżywającą ciążę, poród i połóg nie tylko w sensie biologicznym, który jest ważny, ale też psychicznym i emocjonalnym. Nasze położne to wiedzą, a mamy ich w zespole ok. 250 – mówi Bączek, wyjaśniając, że „do takiego podejścia położne są przygotowywane przez całą edukację odbywającą się na poziomie uniwersyteckim”.

– Najpierw trzyletni licencjat, a potem dwa lata magisterium, co daje łącznie pięć lat szkolenia zarówno z zakresu modułów specjalistycznych – medycznych, jak i socjologii, pedagogiki, psychologii. Ewenementem tych studiów jest jednak stawianie na praktyczną naukę zawodu. W trakcie trzyletnich studiów licencjackich, które liczą 4800 godzin, połowę czasu, czyli 2400 godzin, studentka spędza aktywnie przy łóżku pacjentki – podkreśla.

– Z prowadzonych badań, także przeze mnie, wynika, że dla kobiety najważniejsze w porodzie jest wsparcie – emocjonalne i edukacyjne. Kobiety chcą czuć się bezpiecznie, chcą wiedzieć jak będzie przebiegał ich poród – dodaje.

Ważna strategia zarządcza
– Za sukces odpowiada również strategia zarządzania. Inwestowanie w rozwój kadry, w tym medycznej i zarządczej, poprzez dofinansowanie szkoleń, kursów i specjalizacji. Realizujemy strategie wspólnie, a problemy rozwiązujemy w sposób interaktywny. Ważną rolę odgrywają także działania z zakresu marketingu i public relations, które realizujemy poprzez politykę promocyjną i informacyjną, szczególnie dbając o komunikację z potencjalnymi pacjentkami i ich partnerami. Jesteśmy także otwarci na krytykę – a ta też się zdarza. Gdy pojawi się skarga, zawsze wdrażamy wewnętrzne procedury, wyjaśniamy wątpliwości i odpowiadamy naszemu klientowi – tłumaczy dr Bączek.

Podkreśla również, że „na takim podejściu korzystają oczywiście same rodzące, a także lecznica, gdyż porody są świadczeniem nielimitowanym”.

– Od kiedy pamiętam, nasza lecznica co roku jest na plusie – zaznacza.

– Należy dodać, że w naszej placówce opiekujemy się nie tylko kobietami oczekującymi narodzin dziecka, rodzącymi i położnicami. Jesteśmy trzecim stopniem referencji, co oznacza, ze w naszym szpitalu leczymy również noworodki przedwcześnie urodzone, chore, z wadami. Opiekę i profesjonalne leczenie znajdą u nas również kobiety ze schorzeniami ginekologicznymi, w tym onkologicznymi z zakresu ginekologii – puentuje Grażyna Bączek.

Na podium ubiegłoroczny lider
Drugie miejsce to Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – z 5317 porodami. To ta lecznica rok wcześniej zdobyła pierwsze miejsce.

Na trzeciej pozycji znalazło się Centrum Medyczne Ujastek – Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Położniczo-Ginekologiczny „Ujastek” w Krakowie. Tam porodów było 4822.

Jak wypadły inne porodówki?

Dane są aktualne na dzień publikacji listy – dotyczą 2023 r.

Statystyki posegregowaliśmy według ID znajdujących się w dokumentach Narodowego Funduszu Zdrowia – dlatego na przykład Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki jest podzielony na dwie pozycje.

Rok wcześniej
Jak było w 2022 r.?

Na pierwszej pozycji był Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z 5858 porodami, na drugiej Centrum Medyczne Żelazna w Warszawie – 5766 porodów, na trzeciej Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie – 4992 porody.

Więcej o porodówkach po kliknięciu w poniższy baner.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.