Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Macyszyn: Zasady oceny efektywności kosztowej nie są odpowiednie dla leków stosowanych w chorobach rzadkich
Źródło: KL
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 18.01.2019
 
 
- Nie są odpowiednie, ale zaproponowane w "Polityce lekowej" instrumentarium wielokryterialnej analizy decyzyjnej wydaje się być dobrym rozwiązaniem - powiedział Marek Macyszyn, dyrektor generalny na Polskę i Czechy w firmie Vertex Pharmaceuticals, podczas "Priorytetów 2019". Przyznał, że w przypadku chorób rzadkich oznacza ono branie pod uwagę perspektywę pacjenta, jego jakość życia, obciążenie chorobą i rokowanie.
Macyszyn podczas sesji "Lekowy kompromis - oczekiwania pacjentów, środowiska medycznego, przemysłu i możliwości finansowe państwa" wypowiedział się o pacjentach zmagających się z chorobami rzadkimi.

- To specyficzna grupa osób. Żyją z chorobami zazwyczaj od urodzenia i wymagają stałej opieki systemowej - przyznał Macyszyn – Nowoczesne leki są przykładem personalizowanego podejścia w chorobach rzadkich, które skutkują zatrzymaniem lub kontrolą choroby. Powodują, że poprawiają się parametry kliniczne, ale też jakość życia tych chorych oraz jakość życia rodzin, które się nimi opiekują, zmniejsza się ilość powikłań i zaostrzeń choroby - powiedział Macyszyn i stwierdził, że to dobry przykład inwestycji w zdrowie.

- Ddziś system oceny efektywności kosztowej nie jest odpowiedni dla leków stosowanych w chorobach rzadkich, ale zaproponowane w dokumencie instrumentarium wielokryterialnej analizy decyzyjnej wydaje się być dobrym rozwiązaniem - zaznaczył Macyszyn. Przyznał, że w przypadku chorób rzadkich oznacza ono branie pod uwagę perspektywy pacjenta, jego jakość życia, obciążenie chorobą i rokowanie. - Ale bierze też pod uwagę perspektywę systemu ochrony zdrowia. - Czyli to, jak ta choroba wpływa na aspekty społecznoetyczne i koszty pośrednie. Podejście to wychodzi poza postrzeganie jedynie efektywności kosztowej, w kierunku spojrzenia, jaki terapia ma realny wpływ na budżet - wyjaśnił.

Przyznał też, że kolejnym ważnym zagadnieniem w polityce lekowej jest to, aby stymulować postęp i innowację w tym obszarze. - Należy bowiem pamiętać, że choroby rzadkie to taki obszar, w którym wiele firm nie decyduje się na prowadzenie badań klinicznych - powiedział Macyszyn. Dodał: - Zatem ważne jest to, by dawać impuls, by te badania były kontynuowane.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe