Marzenia wiceministra ►

Udostępnij:
14 grudnia w Senacie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży przedstawił założenia projektu ustawy dotyczącej przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie w instytut. Wyliczał korzyści zmiany, a na koniec podzielił się refleksją. – Przed rozpoczęciem prac nad przepisami miałem marzenie, że wszyscy zagłosują za tą ustawą, bo, w mojej ocenie, nie jest kontrowersyjna – przyznał.
– Celem ustawy jest przekształcenie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w placówkę badawczą przy zachowaniu dotychczasowych usług medycznych – rozpoczął swoje wystąpienie wiceminister Błażej Poboży podczas sesji plenarnej w Senacie.

– Instytut będzie między innymi uprawniony do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu. To ważne między innymi dla lepszego wykorzystania ogromnego potencjału naukowego pracowników medycznych zatrudnionych w CSK MSWiA, wśród których jest wielu specjalistów światowej klasy – podkreślił, dodając, że „instytut przejmie też wszystkich pracowników oraz wszelkie zobowiązania szpitala MSWiA”.

– Będzie zarazem mógł pozyskiwać dotacje na rozwijanie nowoczesnych procedur medycznych między innymi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, a także zyska możliwość ubiegania się o zagraniczne granty naukowe – zapowiedział, przyznając, że „dotychczas te pieniądze dla szpitala MSWiA były niedostępne”.

– Dzięki nadaniu placówce statusu państwowego instytutu medycznego pracownicy naukowi obecnego szpitala MSWiA będą mieli znacznie lepsze warunki do prowadzenia działalności badawczej nad nowymi terapiami, na czym skorzystają pacjenci nie tylko z Warszawy i Mazowsza, ale i całego kraju – wyliczał.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji informował też, że „dzięki licznym inwestycjom – w wysokospecjalistyczny sprzęt oraz infrastrukturę – planowanym po przekształceniu szpitala w instytut świadczenia udzielane ogółowi pacjentów będą udzielane na najwyższym, światowym poziomie”.

– Zwłaszcza tym pacjentom, którzy szukają dostępu do wysokospecjalistycznych, złożonych metod i procedur medycznych – zaznaczył.

Wyjaśnił także, dlaczego przekształcenie placówki następuje w trybie specjalnej ustawy.

– Ani ustawa o działalności leczniczej, ani ustawa o instytutach badawczych nie przewidują możliwości przekształcenia szpitala MSWiA jako publicznego ZOZ-u w Państwowy Instytut Medyczny. Chcieliśmy uniknąć długotrwałego procesu likwidowania CSK MSWiA, wypowiadania umów ok. 4,5 tys. pracowników i tak dalej. Przekształcenie dzięki osobnej ustawie pozwala nie tylko uniknąć likwidacji, ale też sprawnie przejąć przyszłemu instytutowi działalność oraz zobowiązania CSK MSWiA na zasadzie sukcesji generalnej praw i obowiązków – tłumaczył Poboży.

Wypowiedź zakończył osobistą refleksją.

– Przed rozpoczęciem prac nad przepisami miałem marzenie, że wszyscy zagłosują za tą ustawą, bo w mojej ocenie nie jest kontrowersyjna – przyznał.

Fragment wystąpienie wiceministra do obejrzenia poniżej.



Głosowanie nad ustawą zaplanowano na 15 grudnia.

Dyskusja o projekcie w całości można obejrzeć na stronie internetowej: av8.senat.pl/10Sen552.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.