Wyślij
Udostępnij:
 
 
Minister i rezydenci wspólnie przed kamerami. Dogadali się
Źródło: BL/KL
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 08.02.2018
 
 
- Udało się wypracować kompromis – oświadczył Łukasz Szumowski, minister zdrowia i dodał, że najważniejszym punktem jest przyspieszenie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Porozumienie podpisano w światłach kamer. - To były trudne dwa lata, ale udało się nam przekonać wszystkich, że ochrona zdrowia powinno być priorytetem - skomentował Przemysław Biliński z PR. Co wynika z porozumienia? Przedstawiamy szczegóły.
- Przyspieszamy ze zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia. Przyspieszamy, tak, jak wcześniej sygnalizował premier Morawiecki - poinformował minister Szumowski po spotkaniu z rezydentami, w trakcie konferencji prasowej. Dodał: - Lekarz specjalista, który zechce pracować w jednym miejscu pracy będzie mógł liczyć na godziwe wynagrodzenie. Dzięki temu porozumieniu, które dziś podpisujemy, możemy szybko usiąść do stołu, aby wypracować szczegółowe rozwiązania, żeby te 6 proc. PKB było osiągnięte w 2024 roku.

Z kolei Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów, powiedział, że w końcu udało się to, co najważniejsze, czyli zmienić mentalność polityków. - W końcu czujemy szanse na faktyczną reformę zdrowia. Już w tym roku polscy pacjenci otrzymają ponad dwa miliardy złotych więcej na opiekę. To już pewność. W sumie w kolejnych latach system ochrony zdrowia zyska około 16 miliardów złotych - przyznał Biliński.

- I co ważne, nasze rozmowy dają szanse na to, że w ciągu dekady opt-out zniknie z systemu - zaznaczył Biliński i dodał: - Wspólnie z panem ministrem stawiamy na jakość. Mówimy o potrzebnych zmianach w edukacji oraz przyśpieszeniu informatyzacji, która ma istotny wpływ na pracę lekarzy. Co ważne w 2020 roku mamy ustalone, że ponownie siadamy do rozmów i przyglądamy się i nanosimy potrzebne zmiany do dzisiejszych ustaleń.

W blasku kamer
Porozumienie podpisano w światłach kamer, w czwartek (8 lutego) po godzinie 12. Co z niego wynika? Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB do 2024 roku, czyli na przestrzeni dekady do ochrony zdrowia wpłynie dodatkowo około 16 miliardów złotych niż to, co przewiduje ustawa, obowiązek odpracowania przynajmniej dwóch lat po uzyskaniu specjalizacji (w zamian za zwiększenie wynagrodzenia), zachęty dla lekarzy do pracy w publicznym systemie, zobowiązanie ministra zdrowia do rozpoczęcia reformy kształcenia podyplomowego lekarzy i do rozmów z pozostałymi zawodami medycznymi jeszcze w tym roku. Porozumienie przewiduje także, że wynagrodzenie zasadnicze wszystkich lekarzy rezydentów od 1 lipca wyniesie 4 tysiące złotych brutto lub 4,7, jeśli odbywają specjalizację w dziedzinach priorytetowych. Od trzeciego roku wynagrodzenia te zwiększą się odpowiednio o 500 lub 600 zł.

Dokument można ściągnąć klikając w Porozumienie między ministrem zdrowia i Porozumieniem Rezydentów.

Przeczytaj także: "Hałabuz o porozumieniu minister-rezydenci: Trudne, ale potrzebne. Nie "sprzedaliśmy się", "Arłukowicz o porozumieniu minister-rezydenci: Papier przyjmie wszystko" i "Kolek o porozumieniu minister-rezydenci: Minister widzi zagrożenia wynikające z dotychczasowego poziomu finansowania".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe