Wyślij
Udostępnij:
 
 
Napieralski do Szydło: Spotkajmy się, konieczna jest interwencja w sprawie szpitali powiatowych
Autor: Krystian Lurka |Data: 16.05.2019
 
 
Senator Grzegorz Napieralski wysłał do wicepremier Beaty Szydło list z propozycją spotkania dotyczącego opieki zdrowotnej na terenie województwa zachodniopomorskiego. - Informacje z powiatów są przerażające. Większość placówek ma problemy z finansowaniem swojej działalności, szpitale zgłaszają problemy z dostępnością pracowników na rynku. Wszyscy są zgodni, że koszty działalności wzrosły bardzo mocno, a kontrakty są na bardzo niskim poziomie - napisał Napieralski.
List Grzegorza Napieralskiego do Beaty Szydło:
- Szanowna pani, proszę o spotkanie w sprawie opieki zdrowotnej na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Powiat Stargardzki prowadzący szpital publiczny w Stargardzie (największe miasto po Szczecinie i Koszalinie w tej części województwa zachodniopomorskiego) zgłasza problem w zakresie deficytu personelu medycznego. Kolejny problem to zastąpieni ryczałtu zapłaty za wykonane usługi, które nie są doszacowane pod względem ilości i kosztów.

Szpital w Barlinku prowadzony przez miasto Barlinek i Powiat Myślibórz zwraca problem na odejścia personelu do lepiej płatnej pracy nawet poza opieką zdrowotną. Niski kontrakt NFZ powoduje długie kolejki oczekiwania do kardiologa, laryngologa, ortopedy, diabetologa, gastroenterologa. Osoby ze skierowaniem na rehabilitację czekają... 70-80 dni. Czas oczekiwanie na przyjęcie do oddziału opieki długoterminowej też jest długie gdyż wynosi około 100 dni.

Szpital w Dębnie, który jest finansowany przez miasto Dębno i Powiat Myślibórz, zwraca uwagę na wysokie koszty pracy personelu wykwalifikowanego, co pogarsza wyniki finansowe placówki. Kontrakty z NFZ w żaden sposób nie pozwalają wykonywać prac remontowych. Brak pieniędzy na inwestycje powoduje, że młody personel nie chce pracować, a pacjenci szukają porad w innych placówkach.

W związku z tym zwracam się z prośbą o podjęcie działań na rzecz poprawy warunków działania opieki szpitalnej.

Przeczytaj także: "Miłkowski o długach szpitali powiatowych" i "Płonka: Na płace szpitale powiatowe wydają 83 proc. przychodów, a na leczenie jedynie od 4 do 6 proc.".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe