Wyślij
Udostępnij:
 
 
Photo by Piron Guillaume on Unsplash

Nie operują

Źródło: TOK FM
Autor: Krystian Lurka |Data: 21.10.2019
 
 
W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie jest za mało anestezjologów, pielęgniarek i instrumentariuszek. Operacje planowe są przekładane, wstrzymano pracę dziewięciu sal operacyjnych.
- Najbardziej doskwierają braki instrumentariuszek i pielęgniarek anestezjologicznych. Brakuje też samych anestezjologów - mówi dyrektor placówki Robert Krawczyk w rozmowie z TOK FM. Dodaje, że od jakiegoś czasu kilka sal, raz pięć, innym razem siedem, jest nieużywanych. Dopytywany o doniesienia, że ta liczba sięgnęła nawet dziewięciu sal, nie zaprzecza. - Operacje, które nie mogą czekać, są wykonywane natychmiast - wyjaśnia Krawczyk.

Powinny, ale...
Szpital przy ul. Banacha jest największą placówką w Polsce, ma osiemnaście klinik i ogromny blok na 23 sale, w placówce pracuje 600 lekarzy.

- Takie szpitale powinny przyciągać wszystkich fachowców, ale młodzi lekarze stąd odchodzą, pielęgniarki nie chcą tu pracować. Nie podoba im się wiele rzeczy, z pieniędzmi włącznie, atmosfera w pracy też nie jest bez znaczenia - mówi kierownik jednej z klinik w rozmowie z TOK FM.

Prof. Józef Kładny w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" mówił o braku chirurgów
"Menedżer Zdrowia" spytał pod koniec września 2019 r. o to, czy w Polsce ktoś się przejmuje brakiem chirurgów.

- Absolutnie nie. Oficjalne statystyki są zafałszowane i wielokrotnie o tym wspominałem, również w Senacie. Ale widocznie nikt w naszym kraju nie przewiduje możliwości wybuchu jakiegokolwiek konfliktu zbrojnego, skoro nie dba o to, aby chirurgów ogólnych było więcej. To właśnie chirurdzy ogólni stają na pierwszej linii frontu i ratują życie w sytuacji urazów, zranień i innych zdarzeń związanych z działaniami o charakterze siłowym. Tylko oni potrafią reagować szybko i operować w warunkach polowych lub daleko odbiegających od takich, które w czasie pokoju uznajemy za optymalne - przyznał prof. Kładny.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe