Wyślij
Udostępnij:
 
 
Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

Nie wszystkie błędy unieważniają e-recepy

Źródło: CSIOZ
Autor: Monika Stelmach |Data: 29.11.2019
 
 
Wprowadzenie elektronicznej recepty z założenia ma usprawnić przepisywanie leków, ale na razie dla lekarzy sprawia sporo problemów. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia uspokaja środowisko medyczne i zapowiada, że nie każda pomyłka będzie jednoznaczna z anulowaniem e-recepty.
Od 8 stycznia przyszłego roku, wszyscy pracownicy ochrony zdrowia będą musieli wystawiać recepty wyłącznie w formie elektronicznej. Chociaż na razie takiego obowiązku nie mają, to duża część ośrodków już wcześniej przygotowała się do wprowadzenia cyfrowych rozwiązań. Do tej pory w Polsce wystawiono łącznie około 40 mln e-recept. Z założenia taka forma przepisywania leków ma usprawnić system ochrony zdrowia, ale na razie części lekarzy przysparza problemów. Okazuje się bowiem, że ten sposób przepisywania leków nie jest wolne od pomyłek. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, uspokaja lekarzy i zapowiada, że część błędów nie unieważni recepty. A tym samym pacjenci nie będą zawracani z apteki w celu jej poprawienia.

- Wskazanie przez osobę wystawiającą e-receptę błędnego kodu EAN - przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-recepcie innych elementów, w tym odpłatności, nazwy produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wielkości opakowania, nie uniemożliwia realizacji takiej e-recepty zgodnie z ww. oznaczeniem. Przykładowo, jeżeli lekarz wskaże na e-recepcie prawidłowo odpłatność 30 proc., a jednocześnie poda kod EAN dla leku pełnopłatnego, osoba wydająca lek może wydać go za odpłatnością 30 proc.- informuje na swoich stronach CSIOZ.

- W sytuacji niezgodności pomiędzy treścią e-recepty a wskazanym przez osobę ją wystawiającą kodem EAN można wydać lek zgodnie z ordynacją wpisaną w części wizualnej e-recepty – o ile oznaczenia w części wizualnej są prawidłowe – niezależnie od tego co wynika ze wskazanego w części technicznej e-recepty kodu EAN. W takim przypadku, prawidłowego oznaczenia kodu EAN dokonuje w Dokumencie Realizacji Recepty osoba wydająca produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny. - czytamy dalej w oświadczeniu CSIOZ.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe