Wyślij
Udostępnij:
 
 

Niecierpliwi

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń, Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 24.06.2019
 
 
Na przełomie lat 2018 i 2019 średni czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił 3,8 miesiąca. Dla 2,6 mln Polaków to zbyt długo, na własną rękę wykupili prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Ile za to zapłacili?
Polacy są niecierpliwi. - Poszukujący pomocy medycznej coraz chętniej kierują się do prywatnych gabinetów lekarskich. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla 22 proc. respondentów opłaca pracodawca, samodzielnie finansuje je 22,5 proc. badanych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 66,8 proc. z nich skorzystało z niepublicznej służby zdrowia przynajmniej jeden raz - poinformowała "Rzeczpospolita" i określiła, że rynek ubezpieczeń zdrowotnych staje się w tej sytuacji swojego rodzaju "poduszką bezpieczeństwa" dla przeciążonego systemu publicznego i przejmuje na siebie część wspomnianego ryzyka.

- Rosnące znaczenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych widać w dostępnych statystykach. 2,6 mln Polaków korzystało na koniec 2018 r. z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. To aż o 23 proc. więcej niż w 2018 r. Z portfeli Polaków na indywidualne ubezpieczenia zdrowotne wydanych zostało w 2018 r. 821,1 mln zł. W 2017 roku było to 678,9 mln zł.

60 proc. ankietowanych skorzystałaby z prywatnego pakietu zdrowotnego
- Z przeprowadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń badań wynika, że ponad połowa ankietowanych korzysta z prywatnej i publicznej opieki zdrowotnej - poinformowaliśmy we wrześniu 2018 roku. I zacytowaliśmy Dorotę M. Fal, doradcę zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń: - Jednocześnie 60 procent respondentów opowiada się, że skorzystałoby z prywatnego pakietu zdrowotnego nawet, gdyby koszty były rozłożone między pracownika i pracodawcę - wyjaśniła Fal.

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że tylko niewiele ponad 38 procent pytanych ankietowanych korzysta wyłącznie z usług świadczonych w ramach publicznego finansowania. Ponad 50 proc. Polaków korzysta zarówno z prywatnej jak i publicznej opieki zdrowotnej, a 8 proc. wyłącznie z prywatnej.

- Polacy nie tylko chcą brać odpowiedzialność za swoje zdrowie, ale już to robią, płacąc za prywatne świadczenia medyczne. Niemal 90 proc. z nich robi to ze względu na długi czas oczekiwania w kolejce - przyznała Dorota M. Fal i dodała, że dwie trzecie korzystających z prywatnej opieki, wydaje ponad 100 złotych miesięcznie na prywatne świadczenia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe