Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe otwarcie, czyli Pracodawcy RP spotkali się z "Obywatelami dla Zdrowia"

Źródło: Krystian Lurka
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 26.04.2017
 
 
Jak dowiedział się "Menedżer Zdrowia", przedstawiciele Pracodawców RP spotkali się z członkami organizacji pacjenckich skupionych w ramach projektu "Obywatele dla Zdrowia". Co ustalono w trakcie rozmów? Uczestnicy chcą wprowadzić system kontroli efektów zmian wprowadzanych przez resort.
- Spotkanie miało charakter roboczy i było to nowe otwarcie, mam nadzieje, owocnej współpracy na rzecz projakościowych zmian w systemie ochrony zdrowia. Rozmowa dotyczyły wyznaczenia obszarów systemu, które są priorytetowe i istotne z punktu widzenia pacjentów i świadczeniodawców - przyznał Grzegorz Byszewski, zastępca dyrektora Centrum Monitoringu Legislacji przy Pracodawcach RP w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".

W rozmowach wzięli udział: Andrzej Mądrala, Anna Rulkiewicz, Agnieszka Krzyżanowska, Grzegorz Byszewski, Andrzej Sokołowski, Szymon Chrostowski, Krystyna Wechmann, Urszula Jaworska, Przemysław Marszałek, Jolanta Grygielska, Beata Ambroziewicz, Aleksandra Rudnicka, Małgorzata Gałązka-Sobotka, Jerzy Grylewicz i Tomasz Szelągowski.

O zrelacjonowanie spotkania poprosiliśmy dwoje uczestników. Przedstawiamy ich wypowiedzi.

Grzegorz Byszewski, zastępca dyrektora Centrum Monitoringu Legislacji przy Pracodawcach RP:
- Ustaliliśmy, że tematami, które będziemy wspólnie podejmować będzie między innymi opracowanie mechanizmu monitorowania zmian systemowych. Chcemy wypracować system kontroli efektów zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Zdrowia. Opracujemy zmienne, które pozwolą regularnie sprawdzać jak te zmiany wpłynęły na dostępność świadczeń (i nie tylko) dla pacjentów. Powołujemy wspólnie zespół roboczy, który zajmie się przygotowaniem takiego narzędzia.

W sprawach kluczowych zmian dla systemu chcemy na tyle, ile to możliwe konsultować projekty aktów prawnych.

Uczestnicy spotkania podkreślili konieczność zwiększenia nakładów finansowych dla ochrony zdrowia i to, że konieczne jest mówienie wspólnym głosem o tym, że potrzebujemy ich coraz więcej jeśli chcemy utrzymać status quo systemu ochrony zdrowia. Zapowiadamy wspólną walka o poprawę jakości opieki zdrowotnej.

Beata Ambroziewicz, dyrektor Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych:
- Spotkanie miało charakter inicjujący, było to otwarcie, nam nadzieje, owocnej współpracy na rzecz projakościowych zmian w systemie ochrony zdrowia. Rozmowa dotyczyły wyznaczenia obszarów systemu, które są priorytetowe i istotne z punktu widzenia pacjentów i świadczeniodawców.

Ustalono, wspólne działania w zakresie:
- opracowania mechanizmu monitorowania zmian systemowych przez wprowadzenie wskaźników oceny efektów reform wdrażanych przez Ministerstwo Zdrowia,
- stworzenie dedykowanego zespół ekspertów Pracodawców RP i "Obywateli dla Zdrowia", który stworzy zestaw wskaźników pozwalających na monitorowanie, jak i wprowadzenie zmiany wpływają na dostępność i jakość świadczeń dla pacjentów,
- konsultowania projektów aktów prawnych w celu wypracowania wspólnego stanowiska w sprawach kluczowych dla systemu ochrony zdrowia.
- działania na rzecz poprawy jakości opieki zdrowotnej, to jest: poprawa dostępności i czasu dostępu do diagnostyki i leczenia, poprawa jakości organizacji opieki zdrowotnej, decyzji i stanowienia prawa, a także jakości dialogu.
- podjęcia debaty o konieczności zwiększenia nakładów finansowych na ochronę zdrowia, aby poprawić dostępność i jakość świadczeń.

W czasie spotkania uzgodniono także prowadzenie prac nad bieżącymi sprawami, adekwatnie do potrzeb stron, w celu wypracowywania wspólnych stanowisk, z zachowaniem szacunku do własnych opinii i potrzeb stron.

Wszystkim leży nam na sercu dobro pacjenta. Każdy z nas był, jest lub będzie pacjentem, dlatego tak ważna jest współpraca i dialog, wyjście poza swoje "podwórko", aby w ostatecznie osiągnąć lepsze efekty. To przejaw zaangażowanej, obywatelskiej postawy, która ma na względzie dobro nas wszystkich, a nie wyłącznie interesy jednej grupy. Mamy nadzieję, że wspólne wysiłki przyczynią się do usprawnienia dialogu z resortem zdrowia oraz zbudują potencjał merytoryczny i społeczny, który do tej pory nie był wykorzystywany w wystarczającym stopniu.

Planujemy spotkanie z przedstawicielami resortu zdrowia odnośnie ustawy o jakości oraz debatę o zmianach w ustawie refundacyjnej.

Kolejne tego typu spotkanie zaplanowane jest na 23 maja.

Spotkanie odbyło się w piątek (21 kwietnia).

Lista uczestników rozmów: Andrzej Mądrala, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych; Anna Rulkiewicz, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej; Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych; Agnieszka Krzyżanowska ze INFARMA; Grzegorz Byszewski, dyrektor Pracodawców RP, a także: Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych; Krystyna Wechmann, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych; Urszula Jaworska, prezes Fundacji UJ; Przemysław Marszałek, członek Zarządu Fundacji Matio; Jolanta Grygielska, prezes federacji REF; Beata Ambroziewicz, dyrektor Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Aleksandra Rudnicka, rzecznik PKPO. Spotkanie prowadziła Małgorzata Gałązka-Sobotka, ekspert ochrony zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz Obywateli dla Zdrowia. Wsparcia eksperckiego udzielili: Jerzy Gryglewicz oraz Tomasz Szelągowski.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe