Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pacjent po przeszczepie szyi wraca do zdrowia
Źródło: Katowice.tvp.pl/Fakt/MK
Redaktor: Marta Koblańska |Data: 05.05.2015
 
 
Zespół prof. Adama Maciejewskiego z Centrum Onkologii w Gliwicach przeprowadził pierwszy na świecie tak rozległy przeszczep szyi. O wynikach poinformowano po trzech tygodniach. Pacjent wraca do zdrowia.
Operację przeprowadzono u 37-letniego pacjenta. W innych ośrodkach lekarze stwierdzali, że na leczenie jest już za późno. Lekarze z Gliwic przeszczepili mu krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę, mięśnie i skórę. Wszystko wykonano podczas jednej, siedemnastogodzinnej operacji.

Dzięki skomplikowanej operacji, lekarze uratowali życie Pana Michała. 37-letni mężczyzna ciężko chorował od kilkunastu lat. Zmagał się z ostrą białaczką i rakiem krtani. Przeszczep przeprowadzono 11 kwietnia. Wszystko przebiegło prawidłowo. Pacjent wraca do zdrowia.

Zaawansowany przeszczep szyi przeprowadził sztab chirurgów pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego.

– Przeprowadziliśmy allogeniczny złożony przeszczep narządów szyi, obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi. Przed pacjentem długa i żmudna rehabilitacja – mówi prof. Maciejewski, cytowany przez Fakt.

Pacjent powoli staje na nogi. Zaczął mówić. Pierwsze słowa jakie powiedział po operacji to - Raz, dwa, trzy. Później – Dziękuję. Teraz wytrwale się rehabilituje. Codziennie przechodzi serię ćwiczeń głosowych i oddechowych.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe