Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pakulski: Brakuje wizji systemu opieki zdrowotnej
Źródło: KL
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 13.09.2018
 
 
- Decydenci, mimo ostrzeżeń, brną w ślepą uliczkę. Kolejne decyzje "ręcznie" wprowadzane, takie jak np. sieć szpitali, destabilizują coraz bardziej system - podkreśla Marcin Pakulski, ekspert w zakresie systemu ochrony zdrowia. "Menedżer" zachęca do uczestnictwa w "Wizji Zdrowia". Podczas konferencji liderzy opinii stworzą konkretną propozycją uzdrowienia sytuacji w polskiej służbie zdrowia.
Marcin Pakulski, ekspert w zakresie systemu ochrony zdrowia:
- W tej chwili brakuje wizji systemu opieki zdrowotnej. Na skutek ostatnich zmian "schodzimy" wyraźnie z drogi obranej jakiś czas temu, czyli modelu ubezpieczeniowego na rzecz modelu systemu centralnie sterowanego. Nie jest to już nawet model opieki Beveridge’a, a niestety coraz bardziej zbliżający się do modelu Siemaszki.

Paradoksalnie kolejne decyzje "ręcznie" wprowadzane (czyli sieć szpitali, wyceny procedur medycznych, centralne zakupy) destabilizują coraz bardziej system. Wszystkie próby „zakrzywienia” rzeczywistości deficytu podaży świadczeń zdrowotnych w porównaniu z manifestowanymi i oczekiwanymi potrzebami zdrowotnymi muszą skończyć się fiaskiem. Dodatkowo ideologiczna i fałszywa teza o konieczności funkcjonowania podmiotów medycznych, a wręcz całego systemu opieki zdrowotnej "bez zysku", jest obalana przez decyzje Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Fundusz Zdrowia, które to chcąc skrócić kolejki do świadczeń zwiększają punktowo ich finansowanie. Decydenci brną w ślepą uliczkę pomimo ostrzeżeń płynących ze strony interesariuszy (pacjentów, świadczeniodawców publicznych i prywatnych). Tak naprawdę nie wiadomo co jest celem zmian. Minister Gryza twierdził, że interes bezpieczeństwa Państwa. W obliczy kolejnych protestów całych grup pracowniczych jak i zarządzających podmiotami medycznym widać, że cel nie został osiągnięty. W mojej opinii zarówno cel został fałszywie zdefiniowany jak i metody jego osiągnięcia są błędne. I to jest według mnie najważniejsze pytanie, fundamentalne wręcz. Jaki jest cel funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i jak ten cel zrealizować biorąc pod uwagę trzy filary systemu: kadry, infrastrukturę i źródło finansowania.

Przeczytaj także: "Stoimy nad przepaścią, ale mamy "Wizję Zdrowia". Znajdziemy rozwiązanie".

Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdują się na stronie: www.termedia.pl/Wizjazdrowia. W zakładce „Program” przedstawiamy tematykę konkretnych sesji tegorocznej konferencji.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe