Pierwszy raz Fundusz Ludnościowy wyróżnia Polskę. To zasługa "Rodzić po Ludzku"

Udostępnij:
Organizacja została wyróżniona przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (United Nations Population Award). Dzięki temu nasz kraj jest pierwszym w Europiej Środkowej i Wschodniej, który otrzymał nagrodę od początku jej istnienia, czyli od 1983 roku.
Za co wyróżniono "Rodzić po Ludzku"?

Za skuteczne działania na rzecz zapewnienia godnych warunków porodu wszystkim kobietom. To między innymi dzięki fundacji sukcesywnie podnoszony jest w Polsce standard opieki okołoporodowej. Z inicjatywy organizacji powstał portal internetowy "www.GdzieRodzic.info", który pomaga kobietom wybrać najlepszy szpital do porodu oraz uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące wszystkich etapów ciąży i połogu.

Zasłynęła także z akcji "Rodzić po Ludzku", która miała kilka edycji. Wtedy właśnie wniesiono historie porodowe kobiet do przestrzeni publicznej i pozwolono im mówić. Akcje odbiły się w polskim społeczeństwie szerokim echem nie tylko dlatego, że zyskały powszechny rozgłos i poparcie ludzi, ale przede wszystkim dlatego, że okazały się niezwykle skuteczne i realnie wpłynęły na poprawę opieki w szpitalach. Portal "www.GdzieRodzic.info" jest „internetową kontynuacją” inicjatywy. Fundacja zamieszcza na nim rzetelne informacje o wszystkich oddziałach ginekologiczno-położniczych i noworodkowych w Polsce oraz umożliwia kobietom ocenianie placówek i wymienianie się opiniami z innymi matkami.

Jak skomentowała to przedstawicielka organizacji?

- To ogromne wyróżnienie, które ma dla nas również wymiar symboliczny: w tym roku Fundacja obchodzi swoje dwudziestolecie. Nie mogłyśmy sobie wyobrazić większego prezentu od tak prestiżowego uhonorowania naszej wieloletniej pracy - mówi Joanna Pietrusiewicz, prezes fundacji.

Ceremonia wręczenia nagród z rąk sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych odbędzie się w siedzibie organizacji, w Nowym Jorku, 23 czerwca.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.