Wyślij
Udostępnij:
 
 
Twitter/TomaszGrodzki

Pomysły zdrowotne Platformy Obywatelskiej

Autor: |Data: 15.07.2019
 
 
- 30 mld zł z akcyzy za alkohol i tytoń przeznaczmy na ochronę zdrowia. Gdyby to się powiodło poziom wydatków w proporcji 6 PKB osiągnęlibyśmy natychmiast, nie za kilka lat – przekonywał podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki, zdrowotny lider partii.
Prof. Grodzki to senator i „minister zdrowia” w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej. Podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej prowadził panel zdrowotny, na którym przekazywano pomysły dzisiejszej opozycji na poprawę funkcjonowania polskiej ochrony zdrowia.

Pomysł z akcyzą nie jest nowy, pochodzi z „Paktu Dla Zdrowia” ogłoszonego przez PO półtora roku temu. – To dobra idea, by pieniądze z akcyzy w pierwszej kolejności trafiały na potrzeby tych, z których kieszeni zostały wyciągnięte – komentowała Agata Polińska z fundacji onkologicznej Alivia.

W przeciwieństwie do swoich oponentów prace nad poprawą funkcjonowania ochrony zdrowia KO zaliczyła do swoich priorytetów. „Piątka Kaczyńskiego” postulatów zdrowotnych nie zawiera – „szóstka Schetyny” już tak.

- Chcemy skrócić czasu oczekiwania na wizytę u lekarza-specjalisty do maksimum 21 dni, a oczekiwania na SOR-ze do najwyżej 60 minut – mówił Grzegorz Schetyna, lider PO.

Schetyna zapowiadał także program walki z rakiem, w ciągu siedmiu lat mamy dojść do takiej skuteczności w zwalczaniu tej choroby – jaką mamy w krajach zachodnich. Lider KO obiecywał też pełen dostęp do badań prenatalnych i poprawki w kalendarzu sczepień. Novum jest propozycja darmowych badań dla każdego pięćdziesięciolatka.

Padły również inne obietnice. Marek Hok, poseł Platformy Obywatelskiej obiecywał przywrócenie w skali kraju programu in vitro skasowanego przez obecny rząd. Dziś w Polsce z metody in vitro można skorzystać z dofinansowaniem przez samorządy. Jednak nie wszystkie, a te, w których dominuje PO. Hok obiecuje zmienić ten stan rzeczy na taki, który obowiązywał w dobie gdy premierem była Ewa Kopacz.

Sławomir Piechota z kolei zapowiadał poprawę stanu polskiej rehabilitacji. Platforma zapowiada też, że nie chce wycofać się z programu darmowych leków dla seniorów. I choć przy jego wprowadzaniu była krytyczna – obecnie chce obniżyć granicę wiekową, od której przysługiwać będą darmowe leki z 75 na 65 lat.

Program mocny, ale oczywiście ma słabe strony. Największa słabość kryje się w podstawowym punkcie, to jest przeznaczaniu 30 mld zł z akcyzy tytoniowej alkoholowej na zdrowie. Jeżeli uda się to przeprowadzić – zabraknie pieniędzy w tych dziedzinach, które dzisiaj z akcyzy są finansowane. Budżet przestanie się domykać. Skąd wziąć dodatkowe środki? Na to konkretnej odpowiedzi na razie nie ma.

Przeczytaj także: "Prof. Grodzki: Mamy plan. Będzie 6 proc. PKB na zdrowie w cztery lata i średnio tysiąc złotych podwyżki dla każdego pracownika ochrony zdrowia", "Onkologia PO nowemu" i "Małecka-Libera: Szpitale prywatne wprowadziły konkurencję i poprawiły jakość usług".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe