Powrócą staże podyplomowe

Udostępnij:
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział cofnięcie decyzji byłej premier Ewy Kopacz o likwidacji stażu podyplomowego dla lekarzy i przerzucenia obowiązku kształcenia praktycznego na uczelnie. Zdaniem Radziwiłła kształcenie młodych lekarzy powinno koncentrować się na praktyce i do tego konieczny jest staż w szpitalu.
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z dziekanami uczelni medycznych. Jednym z tematów było przywrócenie stażu.

– Przygotowany został wstępny projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty w zakresie przywrócenia stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty – potwierdza Milena Kruszewska, rzeczniczka resortu zdrowia.

Zmiana ta miałaby cofnąć przepisy wprowadzone w 2011 r. Zdecydowano wtedy, że lekarze kończący studia w 2018 r. nie musieliby zaliczyć rocznego stażu (po sześciu latach studiów), aby otrzymać pozwolenie na wykonywanie zawodu. W ten sposób miał zostać rozwiązany problem niedoboru lekarzy. W 2018 r. trafiłyby do przychodni i szpitali dwa roczniki i kadra medyczna w ten sposób by się odmłodziła.

Jednak, zdaniem lekarzy, staż jest kluczowy przy zdobywaniu praktycznych umiejętności lekarskich, tym bardziej, że uczelnie nie są przygotowane do kształcenia praktycznego. Niektóre mają centra symulacji medycznej, ale nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z pacjentem oraz obserwacji podejścia do chorego starszych kolegów.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.