Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prawa dziecka w szpitalu: książka z inicjatywy RPD i RPP

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/MK
Redaktor: Marta Koblańska |Data: 26.10.2015
 
 
W rok po opracowaniu Karty Praw Dziecka-Pacjenta do księgarni trafia książka o prawach dziecka w szpitalu. Rzecznikowi Praw Dziecka i Rzecznikowi Praw Pacjenta zależy, aby dziecko mogło wyrażać swoją opinię dotyczącą stosowanego leczenia, a lekarz musiał je z uwagą wysłuchać.
- Dziecko jako pacjent ma prawo do profesjonalnej opieki medycznej takiej samej jak dorosły. Mówi o tym nie tylko Karta Praw Dziecka - Pacjenta, ale także Konwencja o prawach dziecka czy konstytucja. Wprawdzie do 16. roku życia ostateczną decyzję o leczeniu podejmują rodzice lub opiekunowie, ale dziecko – szczególnie to starsze – powinno o tym wiedzieć- podkreślił Marek Michalak, rzecznik praw dziecka w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem personel medyczny powinien pamiętać, że dziecko ma prawo do wyrażania własnego zdania we wszystkich sprawach, które go dotyczą. -Lekarz czy pielęgniarka są zobowiązani do wysłuchania dziecka oraz przyjęcia jego opinii z należytą uwagą. Oprócz tego dziecko-pacjent ma także prawo, żeby wrócić do domu, gdy będzie już zdrowe, do informacji o leczeniu, tajemnicy czy kontaktu z bliskimi - przypomniał.

Jak podaje PAP, książka „Kuba i Buba w szpitalu, czyli o prawach dziecka - pacjenta niemal wszystko” będzie dystrybuowana wśród małych pacjentów oddziałów pediatrycznych, a także w szkołach podstawowych i innych placówkach oświatowych; będzie ją można także kupić w księgarniach.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.