123RF

Premiowanie za znieczulanie – już w projekcie zarządzenia

Udostępnij:

To, co zapowiadaliśmy, staje się faktem – na tych porodówkach, w których co najmniej 10 proc. rodzących siłami natury skorzysta ze znieczulenia zewnątrzoponowego, wycena porodu będzie większa. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował projekt zarządzenia w tej sprawie.

W marcu pisaliśmy, że decydenci za cel stawiają sobie poprawę opieki na salach porodowych – chcą, żeby znieczulenie zewnątrzoponowe było dostępne w jak największej liczbie szpitali. Aby to osiągnąć, będą premiować te lecznice, w których co najmniej 10 proc. kobiet rodzących siłami natury skorzysta ze znieczulenia. Na tych porodówkach wycena porodu będzie wyższa niż dotychczas.

– Stawka będzie zwiększać się proporcjonalnie do udziału znieczuleń w porodach. Takie postępowanie ma zachęcić większe szpitale do przyciągania do siebie rodzących – zapowiadał w „Menedżerze Zdrowia” prezes Nowak.

Szef funduszu dotrzymał słowa.

Opublikowano projekt zarządzenia, w którym zapisano, że rozliczenia porodów korygowane będą współczynnikami wynoszącymi:

  • 0,95 – dla szpitali, które nie stosują znieczulenia do porodu lub u których odsetek porodów ze znieczuleniem jest niższy niż 5 proc. w kwartale,
  • 1,12 – dla szpitali, u których udział znieczuleń wynosi powyżej 10 proc.,
  • 1,19 – dla szpitali, u których udział znieczuleń wynosi powyżej 20 proc.,
  • 1,21 – dla szpitali, u których udział znieczuleń wynosi powyżej 35 proc.

Ile by to kosztowało? Od 25 mln zł w skali roku.

Udostępniamy projekt zarządzenia.

Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: szpital.dsoz@nfz.gov.pl – do 29 kwietnia. 

Więcej o porodówkach po kliknięciu w poniższy baner.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.