Prezes Kriomedu oskarżony o udostępnianie dokumentacji pacjentów

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Tomasz Kotliński
|
Źródło: TK, wyborcza.pl
Prezes NZOZ Kriomed w Kielcach został oskarżony o umożliwienie, osobom nieuprawnionym, dostępu do dokumentacji medycznej pacjentów. Proceder dotyczył 800 osób.
Dokumentacja, którą nieprawidłowo zabezpieczono przechowywana była w siedzibie spółki w Zagórsku. Kriomed zakończył działalność w 2014 po decyzji wojewody. Do dokumentacji miały dostęp nieupoważnione osoby - pisze Gazeta Wyborcza.

Kilka lat temu Kriomed był prężnie działającą placówką medyczną. Spółka posiadała kilka przychodni z poradniami specjalistycznymi i rehabilitacyjnymi. Rok 2013 zakończył się kryzysem. Spółka straciła płynność finansową. Pojawiły się kłopoty z wypłacaniem pensji. Przedstawiono sfałszowaną decyzję sanepidu w Lublinie, która dotyczyła pomieszczeń wynajmowanych dla przychodni. Sprawa wyszła na jaw i po decyzji wojewody wszystkie placówki zamknięto.

Zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia jeżeli zakład jest likwidowany to dokumentacja archiwalna przekazywana jest do archiwum zakładu lub innego podmiotu wskazanego w rejestrze prowadzonym przez ministra właściwego do spraw zdrowia lub wojewodę.

Prezes zarządu Kriomedu Michał J. był administratorem danych pacjentów NZOZ-u. Przechowywał dokumentację w niewłaściwy sposób, umożliwiając dostęp do niej osobom niepowołanym. Złamał w ten sposób przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd Rejonowy w Kielcach zajmie się rozpatrzeniem tej sprawy. Dokumentację medyczną pacjentów Kriomedu - sąd wykorzystał jako dowód w sprawie.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.