Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Producenci krajowi partnerami bezpieczeństwa lekowego

Źródło: Materiały prasowe
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 22.07.2021
 
 
Krajowi producenci leków popierają wprowadzenie do ustawy refundacyjnej przepisów zwiększających bezpieczeństwo lekowe Polski. Ze względu na skalę proponowanych w projekcie nowelizacji ustawy zmian prace nad tym dokumentem mogą się jednak przedłużać – dlatego postulują wyłączenie zapisów dotyczących bezpieczeństwa lekowego do osobnego projektu nowelizacji, który mógłby być procedowany niezależnie.
Krajowi producenci proponują, aby mechanizm zachęt do produkcji w Polsce dotyczył producenta leków, a nie poszczególnych produktów – apelują przy tym o wprowadzenie instytucji partnera bezpieczeństwa lekowego. Zostawałby nim producent, który jedną czwartą swoich leków refundowanych wytwarza w Polsce. Taka firma nie byłaby zmuszana do zrównywania cen swoich leków z azjatycką konkurencją, mogłyby one pozostać na dotychczasowym poziomie.

– Transfer technologii i zwiększanie produkcji w Polsce wymagają inwestycji i zdobycia rynku, a na to potrzebne są środki. Trudno przecież promować w refundacji lek, który dopiero ma być produkowany. Poza tym to nie wybrane przez resort zdrowia leki gwarantują bezpieczeństwo, tylko ich producent, który w razie potrzeby dostarczy potrzebne terapie – mówi prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć, podkreślając, że „twórcy projektu nowelizacji ustawy właściwie zdefiniowali jej cele, jednak potrzebne są dalsze prace nad tym dokumentem, bo zaproponowane mechanizmy nie zwiększą produkcji leków w Polsce”. – Deklarujemy gotowość do współpracy nad tym projektem – podsumowuje.

Przeczytaj także: „Może nie warto się zajmować refundacją?”, „Ważne pismo w sprawie nowelizacji ustawy refundacyjnej” i „Projekt dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe