Wyślij
Udostępnij:
 
 
Agata Grzybowska/Agencja Gazeta

Prof. Hryniewiecki: SARS-CoV-2 może uszkadzać komórki mięśnia sercowego ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 29.06.2020
 
 
– Dotychczasowe badania pokazują, że COVID-19 może mieć wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Ale to nie jedyne konsekwencje epidemii. Zaniechanie diagnozowania i leczenia chorób serca przyniesie następstwa, które będziemy obserwowali w kolejnych miesiącach i latach – mówi prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Eksperci zwracają uwagę, że wirus SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim dolne drogi oddechowe, ale także ma wpływ na układ sercowo-naczyniowy. W trakcie epidemii pojawiło się wiele hipotez na ten temat. Np. wbrew początkowym przypuszczeniom, stosowanie leków hamujących układ renina–angiotensyna–aldosteron nie zwiększa ryzyka zarażenia SARS-CoV-2 i nie wpływa na ciężkość przebiegu infekcji.

– Niektóre badania pokazują nawet, że stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny wręcz zmniejsza ciężkość przebiegu COVID-19. Nie ma żadnego powodu, żeby pacjenci w czasie epidemii rezygnowali z leczenia. Potrzebujemy jednak dalszych analiz – mówi prof. Tomasz Hryniewiecki, który relacjonuje to, co już wiemy na temat związku SARS-CoV-2 z chorobami serca.Przeczytaj także:„Prof. Hryniewiecki o największych w Polsce badaniach nad COVID-19 i naukowych wpadkach”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.