Wyślij
Udostępnij:
 
 
Robert Kowalewski/Agencja Gazeta

Prof. Szczylik: Czy "Polska to chory kraj"? Pewnie, że tak

Źródło: Newsweek
Autor: Krystian Lurka |Data: 07.10.2019
 
 
- Życzę każdemu Polakowi, żeby nie zachorował na chorobę nowotworową. Chorowanie w Polsce jest koszmarem, Polska to chory kraj – mówi onkolog prof. Cezary Szczylik.
"Newsweek" przypomina, że na początku września w 180 miastach pojawiły się billboardy z napisem "Polska to chory kraj" i pyta, czy profesor zgadza się z tą diagnozą.

- Pewnie, że tak. Dramatycznie ograniczony jest dostęp do leczenia. Fundacja Alivia, z którą współpracuję i którą wspieram, gdyż jest jedyną instytucją, która w obiektywny sposób opisuje rzeczywisty dostęp pacjenta onkologicznego do nowoczesnego leczenia w tym kraju, w najnowszym raporcie stwierdza, że 47 ze 102 terapii lekowych rekomendowanych przez europejskie towarzystwo naukowe nie jest w ogóle dostępnych dla polskich pacjentów. Raporty Szwedzkiego Instytutu Ekonomii mówią, że jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o dostęp do nowoczesnych terapii - odpowiada prof. Szczylik.

Skrytykował także prof. Jassem
Prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia" odpowiedział na pytanie, jak chory na nowotwór odnajduje się w polskim systemie ochrony zdrowia.

- Nie odnajduje się albo ma z tym kłopot. Często w jednym ośrodku rozpoznaje się nowotwór, w innym wykonuje się jedną procedurę, w kolejnym drugą, w następnym trzecią i tak dalej. A bywa, że lekarz z jeszcze innej instytucji prowadzi obserwację po ukończeniu leczenia. Chory "wędruje" od jednej instytucji do drugiej, często z plikiem skierowań w ręce, niepewny i z wątpliwościami. Zagubiony w naszym skomplikowanym systemie opieki medycznej. Nie wie, który ośrodek jest najlepszy. Wybiera na podstawie zasłyszanych opinii. W pojedynkę organizuje sobie leczenie, nikt nie wskazuje mu najlepszej ścieżki postępowania ani, nie bierze odpowiedzialności za cały proces - przyznał prof. Jassem w kwietniu 2019 r.

Przeczytam także: "Prof. Jassem: Chory na nowotwór nie wie, który ośrodek jest najlepszy. Pomóżmy mu, porównujmy je".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe