Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Zdrojewski przygotuje Narodowy Program "POLKARD 2017-2020"

Źródło: KG, Gumed.edu.pl
Redaktor: Kamila Gębska |Data: 28.06.2016
 
 
Profesor Tomasz Zdrojewski, kierownik Zakładu Prewencji i Dydaktyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został przewodniczącym zespołu powołanego przez ministra zdrowia do opracowania Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego "POLKARD na lata 2017-2020".
Wyboru dokonało dziewięciu konsultantów krajowych, którzy są związani z prewencją, diagnostyką i terapią chorób serca i naczyń w Polsce. Prof. Zdrojewski w latach 2003-2005 oraz 2006-2008 pełnił już funkcję sekretarza programu POLKARD. Jak informuje GUMed w tym okresie, dzięki nakładom finansowym i programom polityki zdrowotnej, nastąpił zdecydowany rozwój kardiologii interwencyjnej, diagnostyki i wczesnej neurorehabilitacji w udarach mózgu, zaś skuteczność terapii nadciśnienia tętniczego poprawiła się dwukrotnie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego choroby serca i naczyń są obecnie przyczyną 46 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju. Do podstawowych problemów, które wymagają radykalnej poprawy zaliczyć należy wyższą o 35 proc. liczbę zachorowań na zawały i udary oraz prawie trzy razy większą umieralność przedwczesną (do 65. roku życia) z powodu udarów mózgu w Polsce, niż w krajach starej Unii Europejskiej.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.