Profesor Szczylik odchodzi z WIM

Udostępnij:
Profesor Cezary Szczylik rozstaje się ze swoim pracodawcą. W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie pracował 40 lat, a 24 kierował Kliniką Onkologii.
Profesor Szczylik studiował na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, uzyskując w 1977 roku dyplom lekarza medycyny. Doszedł do stopnia pułkownika w wojsku. Swoją pracę rozpoczął w szpitalu WAM w Warszawie. W 1978 roku obronił rozprawę doktorską o tytule "Wpływ promieniowania jonizującego na subpopulacje limfocytów in vitro". Poza pracą laboratoryjną zajmował się także działalnością kliniczną, dzięki czemu zrobił specjalizację z chorób wewnętrznych, a także chemioterapii nowotworów.

W 1984 roku (z profesorem Wiesławem Jędrzejczakiem) dokonał pierwszego w kraju allogenicznego przeszczepienia szpiku kostnego, które zakończyło się powodzeniem, a w 1985 przeszczepienia autogenicznego. W 1988 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej pod tytułem Kinetyka zmian w układzie krwiotwórczym po podaniu busulfanu i cyklofosfamidu oraz następowym przeszczepieniu szpiku. W 1989 otrzymał stypendium w Thomas Jefferson University w Filadelfii i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Powrócił do kraju w 1993 roku i został kierownikiem Kliniki Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie (obecnie Wojskowego Instytutu Medycznego).

Przeczytaj także: "Kto jest najbardziej wpływowym polskim onkologiem? Jest ranking".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.