Wyślij
Udostępnij:
 
 
Projekt ustawy o in vitro: pomoc tylko dla małżeństw
Źródło: KL, Sejm, Gazeta Wyborcza
Autor: Krystian Lurka |Data: 07.11.2018
 
 
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, który zakłada, że procedura zapłodnienia pozaustrojowego będzie dostępna wyłącznie dla małżeństw. Projekt wnieśli posłowie ugrupowań PiS, Kukiz'15 i PSL. Z opisu dokumentu wynika, że zakłada ograniczenie możliwości stosowania metody in vitro wyłącznie do małżeństw.
Projekt ustawy jest dostępny na stronie internetowej Sejmu. - Podpisali się pod nim posłowie z klubów poselskich Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz'15, a także kół poselskich Polskie Stronnictwo Ludowe-Unia Europejskich Demokratów i Wolni i Solidarni oraz posłowie niezależni. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł niezrzeszony, ale wybrany do Sejmu z listy PiS, Jan Klawiter.

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że jej główne założenia są następujące:
- ograniczenie możliwości stosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego wyłącznie do małżeństw,
- ograniczenie liczby komórek rozrodczych, które mogą zostać zapłodnione, do jednej,
- określenie kriokonserwacji (mrożenia) ludzkich zarodków powstałych w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego jako czynu niedozwolonego i wprowadzenie sankcji administracyjnych w przypadku stosowania tej procedury,
- likwidację anonimowości dawców komórek rozrodczych.

Projekt ustawy jest do przeczytania na stronie Sejmu w zakładce: "Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z ochroną zdrowia i życia dzieci poczętych metodą in vitro".

Przeczytaj także: "Projekt zarządzenia dotyczący programów lekowych".
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe