Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Projekt ustawy o jakości przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Forum Ekonomiczne w Karpaczu
– Projekt ustawy o jakości, regulujący kwestie między innymi błędów lekarskich i odszkodowań dla pacjentów, został przyjęty na Stałym Komitecie Rady Ministrów – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
– Ustawa o jakości to jedna z najważniejszych regulacji dla systemu ochrony zdrowia. Naszym celem jest budowanie tej jakości rozumianej jako kultura dbania o bezpieczeństwo pacjenta. To właśnie to bezpieczeństwo jest jednym z wymiarów jakości. Żeby była jakość w ochronie zdrowia, potrzebni są świadomi ludzie – mówił minister zdrowia 8 września podczas panelu „Jakość w ochronie zdrowia kluczem do bezpieczeństwa pacjenta”. – Nowa regulacja nie będzie „wydmuszką” – zaznaczył, dodając, że „są realne szanse na jej efektywne wdrożenie”.

Minister podkreślił, że „ustawa jest elementem całości zmian systemowych, jakie wdraża resort”. – Jest gwarancja pewnych zmian dotyczących premiowania za jakość, mamy podwyżki wynagrodzeń i ona spina te zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo pacjentów w systemie – stwierdził Adam Niedzielski.

– Mam nadzieję, że ustawą politycy w parlamencie zajmą się jeszcze we wrześniu, co by oznaczało, że jest szansa, abyśmy jeszcze do końca listopada ją mieli – zapowiedział.

Minister Niedzielski mówił też o systemie no fault – zapisy o nim znajdują się w projekcie.

– Istotą no fault jest to, aby błędy w postępowaniu leczniczym nie były zamiatane pod dywan – podkreślał szef resortu zdrowia, dodając, że „jak każde rozwiązanie kompromisowe, tak i ten projekt nie będzie się podobał wszystkim”.

Przeczytaj także: „Sposób na uniknięcie błędów medycznych”.

 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.