Prokuratorzy będą na nowo badać błędy medyczne

Udostępnij:
Ponad 3,4 tys. śledztw dotyczących błędów medycznych w całej Polsce prowadziły lokalne prokuratury. Prokuratura Krajowa podaje, że tylko 4 proc. z nich zakończyło się sformułowaniem aktu oskarżenia czy wnioskiem o ukaranie. To ma się zmienić: prokuratorzy przechodzą szkolenia w zakresie spraw medycznych.
„Rzeczpospolita” pisze, że takie sprawy będą teraz badane bardziej skrupulatnie, wnikliwie, sprawniej i rzetelniej przez wyspecjalizowanych prokuratorów. Warto dodać, że prokuratorzy mają już za sobą szkolenie dotyczące zasad i metodyki prowadzenia „medycznych” śledztw. – informuje "Rzeczpospolita".

Prokuratura Krajowa kilka tygodni temu poinformowała o tym, że powoła specjalne działy do spraw badania błędów medycznych. Pierwsze jednostki organizacyjne powołano w prokuraturach regionalnych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie.

W Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu – rozpatrywaniem spraw dotyczących błędów medycznych zajmować się będą wyznaczeni koordynatorzy. Przydzieleni do tych działań śledczych prokuratorzy - biorą udział w wąsko sprofilowanych tematycznych szkoleniach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.